DAD Ankara Şube Eş Başkanı Karabudak: Devlet hiçbir inancı tanımlayamaz -VİDEO

0
184

PİRHA – Kars’ın Sarıkamış İlçesine bağlı Aşağısallıpınar Köyü’nde yapılan cami inşaatının devam etmesine tepki gösteren Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak, “Devlet artık bu zihniyetinden vazgeçmelidir. Bu tekçi, asimilasyoncu politikalarından vazgeçmelidir. Çünkü Aşağısallıpınar köyü bir Alevi köyüdür. Oraya bir ibadethane bir inanç merkezi yapılacaksa oda cemevidir” dedi. 

Haberin Videosu

Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Alevi olan Aşağısallıpınar Köyüne yaklaşık olarak bundan bir yıl önce kaymakamlık emriyle bir cami inşaatına başlanmış ancak köylülerin rızalığı olmadığı için itiraz edilerek inşaat durdurulmuştu. Fakat kısa bir süre önce inşaata tekrar başlanarak cami yapımına devam ediliyor.

“DEVLET TEKÇİ VE ASİMİLAYONCU POLİTİKASINDAN VAZGEÇMELİ”

Alevi köyüne caminin yapılmasına tepki gösteren Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak, “Devlet artık bu zihniyetinden vazgeçmelidir. Bu tekçi, asimilasyoncu politikalarından vazgeçmelidir. Çünkü Aşağısallıpınar köyü bir Alevi köyüdür. Oraya bir ibadethane bir inanç merkezi yapılacaksa oda cemevidir. Onu da köylüler kendi imkanlarıyla, kendi lokmalarıyla yaparlar.  Devlet oraya hizmet götürmek istiyorsa, köylülerin talebi üzerinden hareket etmelidir.  Başka ihtiyaçları varsa onları gidermelidir” diye konuştu.

“80 YILLARIN POLİTİKALARI HALEN, DEVAM ETTİRİLİYOR”

80’lerden kalan zihniyetin hala devam ettiğini belirten Karabudak, “Zorunlu din dersleri, her köye bir cami kampanyası bu zihniyetten bir an önce vazgeçmelidir. Devlet kendi inandığı şekilde yurttaşlarını şekillendiremez, tanımlayamaz” dedi.

Karabudak, devletin bu tekçi politikasından vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Köylülere dayatılan, ‘cami yapılmazsa yol gelmez, AKP oy vermezseniz köye hizmet getirmeyiz’ anlayışına da tepki gösteren Karabudak, “Devlet yurttaşlarını böyle kazanamaz, devlet hoşgörülü olmalıdır, tüm inançlara aynı mesafede olmalıdır. İnsanların yurttaşların talebi ne ise onun doğrultusunda hareket etmelidir” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-228241 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın