Altun: Asimilasyon politikalarına karşı birlik olmalıyız-VİDEO

0
176

Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’da köy muhtarı ve kimi köylülerin isteğiyle cami yapımına tekrar başlanmasına DAD Mamak Şube Ana Fatma Cemevi  Eş Başkanı Hasan Altun tepki gösterdi. Altun, süregelen asimilasyon politikalarının bir parçası olduğunu belirterek, “Aleviler hak ve hakikat aşkıyla ikrarlaşıp yola revan olmalı, bir an evvel iç tartışmalardan kurtulup, güçlüden değil, haklıdan yana gerçeğin birliğini beraberliğini var etmelidirler ” dedi.

Haberin videosu;

Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’da geçen yıl başlatılan tepkiler üzerine yapımı durdurulan ancak yeniden başlatılan cami inşaatı tamamlanmak üzere. Aşağısallıpınar Köyü’ne kaymakamın hizmet getirme sözü karşılığında cami yapılmaya başlanmıştı.

İzmir’de Aşağısallpınar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Candan ve dernek üyelerinin karşı çıkmasına rağmen köyün muhtarı Kutlay Emelet’in girişimleriyle yapımı devam eden caminin bitmek üzere olduğu belirtildi.

“İNKAR VE RETÇİ  POLİTİKALAR DEVAM ETMEKTEDİR”

Konuya dair PİRHA’ya değerlendirmede bulunan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Mamak Şube Ana Fatma Cemevi  Eş Başkanı Hasan Altun, Alevi köyüne cami yapılması yeni ve ilk olan bir proje olmadığına dikkat çekerek, “yıllardır süregelen asimilasyon politikasının bir parçasıdır, beraberinde inkar ve ret politikasının yansımasıdır” dedi.

“KILIÇ KININDAN ÇIKARTILARAK FARKLILIKLARA MESAJ VERİLMEK İSTENMEKTEDİR”

Altun, sözlerine şöyle devam etti:

“Hizmet vermek veya almak adına köylere yapılan camilerle, kiliseyi camiye çeviren zihniyet nahak anlayışının, zulmün farklı inançlara bakışının, baskısının, sembollerle ifade ederek rejim değişikliğinin sinyallerini vermiştir. Kılıç kınından çıkarılarak verilen mesaj bu açıdan önemlidir, anlamlıdır, görmek gerekir. Farklı inançları Sünniliğin içerisinde eriterek, tek devlet, tek bir modeli hedeflemektedir. Aleviler üzerinde yoğunlaşan bu projeler, bu politikalar, bu baskılar bunun bir parçasıdır. Cihatçı, selefi çetelerin din ve tecavüz kültürünü besleyerek, savaş çığlıkları atması biat kültürünü topluma dayatmak için verilen bir gözdağıdır, bir baskı unsurudur.”

“ALEVİLER YOLDA BİRLİĞİ YAKALAYAMADIĞI SÜRECE, DİRİ OLAMAZLAR”

“Tüm bu baskıların, tüm bu saldırıların pervasızlaşmasında toplumsal muhalefetin bir parçası olan Alevilerin bir arada örgütlü birlik sağlayamamasıdır” diyen Altun, şunları ifade etti:

“Devlet bu zaafı görerek değerlendirmektedir. Aleviler yolda birliği yakalayamadığı sürece, dirliğini bulamaz. Kendisini katleden zihniyete oy veren, üye olan, parti kurmalarına katkı sunan Alevi bireyler bu politikaların devam etmesine hizmet etmektedirler. Canlar hak ve hakikat aşkıyla ikrarlaşıp yola revan olmalı, bir an evvel iç tartışmalardan kurtulup, güçlüden değil, haklıdan yana gerçeğin üzerinde birliğini beraberliğini var etmelidirler.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-228159 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>Bir Cevap Yazın