‘Herkes duysun; Madımak er ya da geç utanç müzesi olacak!-VİDEO

0
165

2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı’nda hayatını kaybeden Handan Metin’in babası Sadık Metin, dava boyunca saldırıların hedefi olduklarını söyledi. Baba Metin “Cem Vakfı Başkanı sayın İzzettin Doğan’a sitemim var. Bu kadar uluslararası hukuka sahip olan bir kişi, 27 senedir ailelerin hiçbirisi ile görüşmüş müdür? Madımak Katliamı davası ile ilgili ne demiştir?” sorularını yöneltti. Metin, er ya da geç Madımak’ın utanç müzesi olacağını söyledi. 

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Katliamı’nda hayatını kaybeden Handan Metin’in annesi Sultan Metin ve babası Sadık Metin dava boyunca yaşadıklarını ve sonrasında yaşanan gelişmeleri PİRHA’ya değerlendirdiler.

“İZZETTİN DOĞAN 27 YILDIR AİLELERİN HİÇ BİRİYLE GÖRÜŞMÜŞ MÜDÜR?”

Baba Sadık Metin, Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan’a sitem ederek başladığı konuşmasında, “Bu kadar uluslararası hukuka sahip olan bir kişi, 27 senedir ailelerin hiçbirisi ile görüşmüş müdür? Bizi tanır mı? Bir mahkememize uğramış mıdır? Madımak Katliamı davası ile ilgili ne demiştir?” sorularını yöneltti.

Geçen 27 yılda birçok zorluklarla ve polis şiddetiyle karşılaştıklarını beliren Sadık Metin, “Geriden, geriye bizi takip etmek bize hakarettir. Biz bunları kabul etmiyoruz. 27 senedir mahkemede görmedik. Bu davanın sahipleri ve kurumlar, ailelerle ilgilendiler ve hala da ilgilenmekteler. Dövüldüler, sövüldüler hep beraber adliyenin önünde yediğimiz gazın haddi hesabı yok. Biz bunları yaşarken, İzzettin Doğan neredeydi?” ifadelerini kullandı.

“İKİ KATİLİN İSMİ ÇIKINCAYA KADAR BOYKOTUMUZ DEVAM EDECEK”

Sivas Madımak Katliamı sanıklarından Ahmet Turan Kılıç’ın affedilmesine de tepki gösteren Sadık Metin, şunları söyledi:

“Böyle dünyaca lanetlenmiş bir katili bırakmak hangi vicdana sığar, hangi insanlığa sığar. Kendi çocuğu olsa bunu kabul eder mi? Biz bunun hesabını vicdanımız da soruyoruz, insanlık utansın. Biz kendi yolumuzu biliyoruz, nereden gelip nereye gittiğimizi biliyoruz. Biz tarihler boyunca değişmedik, değişmeyeceğiz, kimse de bizi değiştiremez. Biz doğru yolun yolcusuyuz ve kendi vicdanımızla çalışırız. Müzedeki iki kişi için zaten iktidarın da haberi vardı. 33 kişinin ismini 35 yazmışlar. Zaten bunlar için tepkilerimizi her zaman gösteriyoruz. Sadece Madımak’ın önüne gidiyoruz. Orada basın toplantıları yapılıyor, gerekenler görüşülüyor, müzenin içerisine girmiyoruz. Boykotumuz devam ediyor, o iki isim çıkana kadar biz içeri girmeyeceğiz. Orası er ya da geç utanç müzesi olacak. Bunu valisi de duysun, Tayyip Erdoğan’ı da duysun, herkes duysun. 33 kişi yazılacak 33 kişiyle müze olacak.”

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-227724 gallery-columns-1 gallery-size-full’>


 

Bir Cevap Yazın