Pir Erdoğan: Düzgün Baba’nın mekanı ve bölge halkının hassasiyeti dikkate alınmalıdır

0
154

PİRHA- Düzgün Baba mekanının, Alevilerin en önemli inanç ve itikat merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Baba Mansur Ocağı evladı Baki Erdoğan, Alevi örgütleri ve müsayip kurumların, Düzgün Baba’nın mekanını ve bölge halkının hassasiyetini dikkate alması gerektiğini söyledi.

Düzgün Baba Cemevi bahçesine 1993 yılında 33 sanatçı ve aydınla birlikte yakılarak katledilen sanatçı Hasret Gültekin’in heykeli üzerinden ortaya çıkan tartışmalara dair PİRHA’ya konuşan Baba Mansur evladı Baki Erdoğan, Düzgün Baba’nın Hakk’ın mekanı olduğuna dikkat çekerek, şunları dile getirdi:
“Düzgün Baba’nın mekanı, Alevilerin en önemli inanç ve itikat merkezlerinden biridir. Tıpkı Kureyş, Baba Mansur mekanı gibi. Bu mekanların kutsiyeti, maneviyatı, doğallığını korumak her Alevi canın görevi ve sorumluluğudur. Ayrıca rızalık Alevi inancının olmazsa olmazıdır. Alevi ocak pirlerinin ve taliplerinin rızası alınmadan hiçbir şey yapılamaz. Sivas Şehitlerinden Hasret Gültekin her Alevinin değeridir ve değerleri korunmalıdır. Ancak mevcut durum dikkate alınarak, hem Hasret Gültekin’in anısına hem de Düzgün Baba’nın kutsallığına helal getirilmemelidir. Sorunun çözümü de Alevi yol ve erkanı içinde olmalıdır.”

Erdoğan, son olarak Alevi örgütleri ve müsayip kurumların, Düzgün Baba’nın mekanını ve bölge halkının hassasiyetini dikkate alması gerektiğini ifade ederek, duyarlılık çağrısında bulundu.
PİRHA/MERSİN


Array

Bir Cevap Yazın