PSAKD Dersim Şubesi’nden 25 Temmuz’da Düzgün Baba Cemevinde muhabbete çağrı

0
156

PİRHA – PSAKD Dersim Şubesi, Sivas’ta katledilen Hasret Gültekin‘in anıtının Düzgün Baba Cemevine dikilmesi ve ardından yerinden sökülmesi üzerine yaşanan tartışmalara çözüm bulmak amacıyla 25 Temmuz Cumartesi günü Düzgün Baba Cemevi’nde toplantı düzenliyor. Yapılan açıklamada toplantıya katılım çağrısı yapıldı. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi, Sivas’ta katledilen Hasret Gültekin‘in anıtının Düzgün Baba Cemevine dikilmesi ve ardından yerinden sökülmesi üzerine yaşanan tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 25 Temmuz Cumartesi günü Düzgün Baba Cemevi’nde gerçekleştirecek toplantıda çözüm bulmak amacıyla yapılacak toplantıya katılım çağrısı yapıldı.

“DERSİM İNANCIMIZIN MERKEZİDİR”

Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“Dersim; yolumuz inancımızın merkezidir. Dünyanın neresinde olursa olsun; Yunus’un sevgisinden Hacıbektaş’ın ilmine, Pir Sultan’ın direncinden Firik Dedenin erdemine, özümüzün naifliği ve inceliği bu topraklardaki köklerimizden gelir. Her karış toprağımız, suyumuz; kutsiyetin bir parçası, mazlumun sığınma yeridir.

Bu bilinçle, haksızlığa boyun eğmeyen duruşuyla önderimiz olan Pirimiz Pir Sultan’ın ismini taşıyan kurumumuzun Dersim şubesi olmak, bize daha büyük sorumluluk hissi vermektedir.

Biliriz ki; Kerbela’dan Dersim’e, Çorum’dan Sivas’a, tarihimizdeki tüm katliamlar da şehitlerimiz de onurumuz ve kutsalımızın bir parçasıdır. Dileklerini, sevdiklerini, değer verdiklerini kutsallarına teslim eden, “Sana teslim, sen sakla” diyen inanışa sahip olanlar olarak, bir süre önce Sivas Şehitlerimizin hatıra ormanı ve Hasret GÜLTEKİN’in bir anıtının Düzgün Babanın eteklerine yapılması konusundaki süreci biliyoruz.

YOL ÖNDERLERİNE ÇAĞRI: GELİN DAR-I DİDAR OLALIM

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak, konu ile ilgili bir heyet kurarak hem taraflarla görüşüp, sürecin takipçisi olduk. Bu yol hiçbir siyaset, çıkar ya da baskı kaldırmayacak kadar incedir ve bu müşkülü çözmek, tüm dünyevi kaygılardan uzak, kutsallarımıza ve yol önderlerimize, pirlerimize, analarımıza ve kurum temsilcilerimize düşmektedir.

PSAKD Dersim Şubesi olarak, ikrarla bağlı olduğumuz, bu yolu-erkanı tüm baskılara rağmen bugünlere taşıyan, şafağa secde edip, bu yolu aydınlığa götürmek için mücadele eden tüm yol önderlerimizi 25 Temmuz Cumartesi günü Düzgün Baba Cemevinde muhabbete olmaya, dar-ı didar olup, yolu yürütmeye çağırıyoruz. Yolu doğru sürenin demine hü!” (HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın