Alevi köyüne cami yapılmasına ADFE Başkanı Fırat’tan tepki: Utansınlar!

0
161

PİRHA- Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’da köy muhtarı ve köy halkının isteğiyle cami yapımına tekrar başlanmasına Pir Celal Fırat tepki gösterdi. Fırat, “Doğru bir yaklaşım içinde değiller. Köy halkının gerçekten tepki vermesi lazım. Atalarından, dedelerinden biraz utansınlar, yazık ediyorlar” dedi.

Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’da geçen yıl başlatılan tepkiler üzerine yapımı durdurulan ancak yeniden başlatılan cami inşaatı tamamlanmak üzere.

Aşağısallıpınar Köyü’ne kaymakamın hizmet getirme sözü karşılığında cami yapılmaya başlanmıştı.

İzmir’de Aşağısallpınar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Candan ve dernek üyelerinin karşı çıkmasına rağmen köyün muhtarı Kutlay Emelet’in girişimleriyle yapımı devam eden caminin bitmek üzere olduğu belirtildi.

“KÖYLÜLER CAMİ İNŞAATININ DURDURULACAĞI SÖZÜ VERMİŞTİ AMA…” 

Konuya dair PİRHA’ya değerlendirmede bulunan Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat, geçtiğimiz yıl köylülerle görüştüklerini ve köylülerin camii inşaatının durdurulacağının sözünü verdiklerini ancak gelinen aşamada bu sözün yerine getirilmediğini söyledi.

“ATALARINDAN, DEDELERİNDEN UTANSINLAR”

Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizde söz ikrar sayılır. Bu arkadaşların yaptıkları gerçekten çok acı. O bölgede etkili insanların ve Türkiye’de ve Avrupa’da derneklerinin olduğunu biliyorum. Bir an önce bu yaşanan duruma tepki gösterip, el atmaları lazım. Ama biz köylülerin tepki koyacağına inanmak ve tepkiyi görmek istiyoruz. Yaşanan bu durum asimilasyona dair önemli bir örnek. Köylerin içine giriyorlar ve bir takım menfaat uğruna değerler zayıflatılıyor. Kendi ecdatlarına bakmaları gerekiyor. Gelenek göreneklerin içerisinde dünya malına tamah etmemeleri gerekiyor.”

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat, her türlü desteğe hazır olduklarını ancak muhtarın bazı kişilere söz vermesinden kaynaklı önerileri dikkate almadığının altını çizerek, “Doğru bir yaklaşım içinde değiller. Köy halkının gerçekten tepki vermesi lazım. Ata dedelerinden biraz utansınlar, yazık ediyorlar” diye konuştu.

PİRHA/İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-227109 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>

Bir Cevap Yazın