Alevi köyü Aşağısallıpınar’a cami yapmaktan vazgeçmediler

0
177

PİRHA- Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’a yapılan cami bitmek üzere. Alevilerin tepkilerine rağmen köy halkının muhtar Kutlay Emelet’in öncülüğünde camide ısrar etmesi nedeniyle inşaatı durdurulan caminin yeniden yapımına başlandı. 

Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’da geçen yıl başlatılan tepkiler üzerine yapımı durdurulan cami inşaatı tamamlanmak üzere.

Aşağısallıpınar Köyü’ne kaymakamın hizmet getirme sözü karşılığında cami yapılmaya başlanmıştı.

İzmir’de Aşağısallpınar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Candan ve dernek üyelerinin karşı çıkmasına rağmen köyün muhtarı Kutlay Emelet’in girişimleriyle yapımı devam eden caminin bitmek üzere olduğu belirtildi.

Ancak Aşağısallıpınar Muhtarı Kutlay Emelet, Ekim 2019’da PİRHA‘da yayınlanan haberde, cami yapımında kimseye danışılmadığına dikkat çekerek Sarıkamış Kaymakamı’nın, “Bu köye cami yapılacak. Camisiz hiçbir köy kalmayacak” dediğini aktarmıştı.

38 haneli köylerine birçok kez gelen idareciler tarafından cami yaptırılması ve AKP’ye oy çıkması karşılığında hizmet getirme pazarlığının diretildiğini söyleyen Aşağısallıpınar köylüleri de köylerinde inşaatı başlatılan camiyi kabul etmeyeceklerinin altını çizmişlerdi. Ancak daha sonra köylülerince muhtarın camide ısrar etmelerinde kaymakamlığın baskısı olduğu iddiaları gündeme gelmişti.

ALEVİ HEYETİNİ, KARS VALİLİĞİ VE SARIKAMIŞ KAYMAKAMLIĞI KABUL ETMEMİŞTİ

Öte yandan, köydeki caminin cemevine çevrilmesi için Alevi kurumları adına Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç ve Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz’dan oluşan heyet, Kasım 2019’da Aşağısallıpınar köyüne gitmişti. Heyet Kars Valisi ve Sarıkamış Kaymakamı ile görüşmek istemişti ancak vali ve kaymakam Alevi heyeti kabul etmemişti.

MUHTAR KUTLAY EMELET’TEN CAMİ İÇİN VALİLİĞE DİLEKÇE

1913 yılından bu yana Aşağısallıpınar’a cami yapılmasının diretildiğini belirten Aşağısallpınar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Candan, “Şimdi çok mücadele ettik ama caminin yapımını durduramadık. Köylüler ısrarcı oldu camide. Cenazemizi kaldıramıyoruz dediler. Köylüleri ikna edemedik. Caminin cemevine dönüşmesi için Valiliğe dilekçe verdik ama bir yanıt verilmedi bize. Muhtar Kutlay Emelet Valiliğe cami yapımının tamamlanması için dilekçe vermiş. Cami bitmek üzere, sıvası yapılıyormuş” diye konuştu.

Aşağısallıpınar köyünde yaşayanların camiye gidip namaz kılacaklarının da meçhul olduğunu söyleyen Candan, köylülerin cami yapılmasını istemesinin bir asimilasyon olduğunu vurgulayan Candan, “Bu devlet politikasıydı. Hedef köylüleri asimile etmek. Köyün ileri gelenleriyle de görüştüm. Camiyi yaptıracağız dediler” bilgisini verdi.

MUHTAR: KONUŞMAK İSTEMİYORUM

Aşağısallıpınar Köyü’ne yapılan caminin tamamlanması için Valiliğe dilekçe veren köyün muhtarı Kutlay Emelet ise PİRHA’nın sorularına yanıt vermekten kaçınarak, “Bu konuda konuşmak istemiyorum” dedi.

PİRHA/ İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın