Ataşehir Cemevinin camı kırılıp bağış paraları ve bilgisayarı çalındı

0
168

PİRHA – İstanbul’da PSAKD Ataşehir Cemevinin sabah saatlerinde camını kırarak içeri giren şahıslar, bağış kutularını kırıp içindeki paraları ve bilgisayarı çaldı. Cemevi yaptığı açıklamada, 12 yaşındaki bir çocuğun kullanılarak hırsızlık yapıldığını kaydetti. 

İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi, bu sabah saatlerinde kimliği henüz belirlenemeyen şahıslarca camları ve bağış kutuları kırıldı. Bağış kutularının içindeki paraların ve bir bilgisayarın da çalındığı saldırıyla ilgili Ataşehir Cemevi yönetimi açıklama yayımladı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cemevimizde bu sabah saatlerinde camlar kırılarak bağış kutuları kırılarak hırsızlık yapılmıştır. Aleviler olarak inancımızı yaşamanın, ibadetimizi yürütmenin yol ve erkanlarının adresi olan cemevlerimiz varlıklarıyla önemli bir yerde durmaktadır.

20 Temmuz Pazartesi sabahı cemevimize geldiğimizde camların kırılarak siz canlarımızın kattıkları bağışların bulunduğu bağış kutularının içerisinde bulunan paranın ve dolapta bulunan bilgisayarın alındığı tespit edilmiştir.

Yapılan incelemelerden ortaya çıkan 11-12 yaşlarında bir çocuğun camın içerisinden sokulduğu ve hırsızlığın yapıldığıdır. Bu durumda bize göstermektedir ki yarınlarımız, geleceğimiz olan çocuklarımız bu amaçlar için kullanılmaktadır. Çocukların eğitiminin ve gelişimin yaşı olan çağında ibadethanelerde hırsızlık yapması da başlı başına yönelmemiz, yarınlarımızın nasıl kurulduğu üzerine yoğunlaşmamız gereken yerlerin ipuçlarını vermektedir. Başta çocuklarımız olmak üzere eşitliği, paylaşmayı, birlikte yaşamayı esas alan biz Aleviler bu durumu geleceğimize yönelik bir saldırı olarak görüyoruz.

Bu durum salt bir hırsızlık olarak değerlendirilemez muhakkak. Mesele kutsallarımıza, ibadethanelerimize yönelik maddi manevi bir zarardır. Açlıkla, yoksullukla boğuşan halkımız başta olmak üzere bizler de bilmekteyiz ki yozlaşan, asimile olan değerlerinden uzaklaşan her türden kirlenmişliğe savrulabilir. Bu savrulmaya karşı pirlerimizin, ulularımızın yaşamlarından öğrenerek arınmaya, kutsallarımızı korumaya bir arada birlikte inancımızı, yolumuzu güçlendirme zamanıdır!

Sonucu hırsızlık olan bugün bizim yaşadığımız dün başkalarının yarın daha başkalarının yaşayacağı bu durumlar, toplumsal aşınma ve kirlenmenin ürünüdür. Bu durumu öğretimizi yaşayarak, yaşatarak aşacağımız inancıyla Aşk ile.”

(HABER MERKEZİ)

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-226882 gallery-columns-3 gallery-size-large’>Bir Cevap Yazın