Düzgün Baba Cemevi’nden Hasret Gültekin açıklaması

0
151

PİRHA – Düzgün Baba Cemevi bahçesine 1993 yılında 33 sanatçı ve aydınla birlikte yakılarak katledilen sanatçı Hasret Gültekin’in heykeli dikildi. Ancak Hasret Gültekin’in heykelinin sökülerek kaldırıldığı haberleri sonrası Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Düzgün Baba’da heykelin kurulmasına toplumumuz tarafından rızalık verilmemiştir. Heykel Nazımiye ilçesine dikilecek ” denildi. 

Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu tarafından sanatçı Hasret Gültekin’in heykeline yönelik ‘saldırı’ iddialarına yapılan açıklama şöyle:

“KAMUSAL KİMLİĞİMİZE YÖNELİK BİR SALDIRI”

18.07.2020 tarihinde Düzgün Baba’da yıkıldığı, saldırıya uğradığı gibi akla ve mantığa uymayan ahlak ve vicdanla bağdaşmayan bir takım asparagas haberler servis edildiğini üzüntüyle görmekteyiz. Bu konunun birinci derece muhatabı olan başkanı ve yönetim kurulunun bilgisi ve görüşü alınmadan bu konunun aslı sorulmadan bu haberlere itibar edip sosyal medya ve basında kurumsal kimliğimize dönük bir saldırı ve karalama kampanyasına dönüştürülmek istenmektedir. Bu durumun açığa kavuşturulması halkımızın doğru bilgilendirilmesi hususunda bir açıklama yapmak zaruriyeti doğmuştur. Dersimli iş insanı Sinan Samat iki yıl önce Düzgün Baba Cem Evi eski başkanıyla görüşme yapıyor. Cemevinin yan tarafında kendisine bir alan tahsis ediliyor. Bu alanda Sivas Şehitleri hatıra ormanı kuruluyor ve bu mekanda kendi eşinin ismiyle bir tabela dikiliyor. Ayrıca bu alana Hasret Gültekin canımızın heykelinin kurulacağı bir duvar örülüyor.

“ORTAK KANAAT DÜZGÜN BABA’DA HEYKEL YAPILMAMASI YÖNÜNDE”

11.06.2019 tarihinde Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu ve Başkanlığında bir değişim yaşanmıştır. Düzgün Baba Raa Haq-Hakk Yol Aleviliğinin serçesmesidir. Toplumumuzun en önemli inanç ve itikat merkezidir. Bu mekanın kutsiyeti, maneviyatı, doğallığını korumak burada hizmet veren canların temel görevidir. Sivas Şehitleri bizim ve halkımızın temel değerleridir. Bugün gerek Türkiye gerekse Avrupa da varolan Alevi kurumları, cemevleri bu şehitlerimizin külleri üzerinden varolmuşlardır. Bunu reddetmek kendi varlık gerekçemizi inkar etmek anlamına gelir. Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu olarak sosyal, kültürel ve toplumsal anlamda önemli çalışmalar yapmaktayız. Hizmet verdiğimiz bu dönem içerisinde gerek Düzgün Baba’ya gelen ziyaretçi canlar gerek Nazımiye halkı gerekse birçok ocağımız, pirlerimiz, analar ve toplumsal kurumlarımızın görüşleri alınmış tarafımızca bir kamuoyu yoklaması yapılmış ortak kanaat Düzgün Baba’da heykel yapılmaması yönünde bir irade açığa çıkmıştır.

“TOPLUM TARAFINDAN RIZALIK VERİLMEMİŞTİR”

Düzgün Baba’da heykelin kurulmasına toplumumuz tarafından rızalık verilmemiştir. Bütün bu süreci ve eğilimi heykeli dikmek isteyen iş insanı Sinan Samat’a defalarca ısrarla iletmemize rağmen bu konuda kendisini ikna edemedik. Kendisi de Avrupa’da birçok görüşme aldığını ve insanların çoğunun olumlu karşıladığını beyan etmiştir. Ayrıca üç yıllık bir çalışma olduğunu emek verdiğini bu konuda var olan tepkilerin kısa sürede yatışacağını ifade etmiştir. Son olarak kendisine cemevi yönetimi olarak Dersimde bulunan ocaklarımızı, pirler, analar, yerel yönetimler, inanç önderlerimiz ve sivil toplum örgütlerinin hazır bulunduğu Düzgün Baba’da bir muhabbet cemi yapalım, buraya gelen bütün bu canların ortak akıl, konsensüs ve rızalıklarını alarak bu canımızın heykelini dikelim dedik. Bu önerimizde dikkate alınmadı. Kısa bir süre önce Hasret Gültekin canımızın heykeli getirildi. Bizler de yönetim olarak Düzgün Baba’daydık. Heykel rızasız dikildi. Bizler de gerek bu değerlerimize gerek şehit ailelerimize gerekse verilen emeğe duyduğumuz saygı gereği herhangi bir olumsuz tavır içine girmedik.

“HEYKEL NAZIMİYE İLÇE MERKEZİNE DİKİLECEK”

Yönetim kurulumuzla bu durumu değerlendirdik. Düzgün Baba’da Hasret Gültekin ve diğer şehitlerimizi tartıştıracak ve değer ailelerimizi incitmemek adına bir açılış planlamasını başlattık. Fakat heykelin dikildiği günden itibaren gerek Düzgün Baba’ya gelen ziyaretçiler gerek ilçe halkı Türkiye’nin her tarafından ve Avrupa’dan yoğun bir eleştiri ve tepkiyle karşı karşıya kaldık. Bunun üzerine heykeli dikmek isteyen Sinan Samat ile yeniden bir görüşme yaptık. Kendisini bir kez daha toplumsal kurumlarımız ve halkımızdan rızalık alıp bu süreci böyle yürütelim dedik. Bu konuda irademiz bir kez daha dikkate alınmadı. İyi niyetimiz suistimal edildi. Tepkiler yoğunlaşınca Sinan Samat bizimle görüşme talebinde bulundu. Yaptığımız görüşme neticesinde kendisine Hasret Gültekin canımızın h heykelinin Dersim merkez veya Nazımiye ilçe merkezine taşıyalım. Bütün kurumlarımızın katılacağı şehitlerimize ve onların anısına yakışır bir etkinlikle bu çalışmayı taçlandırmak gerektiğini önerdik. Sinan Samat bu konuda bize heykelin taşınması konusunda insiyatifin Düzgün Baba cemevi yönetim kurulunda olduğunu söyleyerek rızalık verdiğini beyan etmiştir. Biz de rızalık aldıktan sonra Nazımiye belediye başkanı ile görüşme aldık. Heykelin Nazımiye’de dikilmesi konusunda talebimiz oldu. İlçe merkezinde kurulabileceği konusunda onay aldık.

“HASRET GÜLTEKİN’İN EŞİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEDİ”

Değer ailemiz olan Hasret Gültekin canımızın eşi bu çalışmanın ilk gününden son gününe kadar bizi aramamış fikrimizi görüşümüzü sormamış ve rızalığımızı almamıştır. Yeter Gültekin canla heykelin taşınacağı gün bir görüşmemiz olmuş kendisine bu konuda tarafımızca bilgi verilmiş toplumumuzun Düzgün Baba’da heykel dikilmesine rızalık vermediği kendisine aktarılmıştır. Düzgün Baba’nın kutsallığı ve maneviyatına saygı duyulması konusunda toplumun beklentilerinin dikkate alınması gerektiği söylenmiştir. Hasret Gültekin canımızın heykeli Düzgün Baba’da bulunan canların itinalı bir çalışmayla kaldırılmış yeni kurulacak yere götürülmek amacıyla cemevimizde bulunan cem salonumuzda bekletilmektedir.

Şehitlerimizin anısına yakışır bir açılış planlaması yapılırken ve heykeli yaptıran iş insanının rızalığı alınmışken bugün basında ve sosyal medyada aslı astarı olmayan bir haber yayılmıştır. Düzgün Baba Cemevi yönetim kurulu olarak gerek Sivas Şehitleri gerekse hak ve hakikat uğruna şehit düşmüş bütün canlarımızın takipçileriyiz. Bize dönük bu karalama kampanyasının sistemden bağımsız olmadığını bir merkezden bilinçli ve planlı organize edildiğini bilinmesini istiyoruz. Bu konuda dostlarımızın ve duyarlı halkımızın daha duyarlı olmasını istiyoruz. Dost düşman herkes bilsin ki gücümüzü halkımızdan ve haklılığımızdan alıyoruz. Sırtımızı ne gerici sisteme ne de herhangi bir siyasi güce dayamamışız. Yönümüzü, yüzümüzü Bawa Duzgın’e dönmüşüz. Onun adaletine sığınmışız. Sinan Samat ve onun gibileri çok zengin olabilirler çok paraları olabilir. Değerlerimiz üzerinden reklam yapma ve rant elde etmelerine müsaade etmeyiz. Zemin olmayız tahammül etmeyiz. Sermayenin gücüyle her istedikleri şeyi yapamayacaklarını, yereldeki halkın iradesinin yok sayılmasına ve rızalığının alınmamasına karşı duruşumuzdan taviz vermeyiz. Aşk ile…”

Bir Cevap Yazın