PSAKD’den Düzgün Baba Cemevine çağrı: Hangi kurumlar projeyi istemiyor açıklayın

0
183

PİRHA -Düzgün Baba Cemevinin bahçesine Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin’in dikilen heykeli kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce sökülerek, cemevinin arkasına atılmasına ilişkin yazılı açıklama yapan PSAKD, Cemevine bu kararından geri adım atması çağrısında bulunarak, projeyi istemeyen kurumların isimlerini açıklamasını istedi. 

Dersim’in Nazimiye İlçesindeki Düzgün Baba Cemevinin bahçesine dikilen Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin’in heykeli kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce sökülerek, cemevinin arkasına atıldı. PSAKD Genel Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak Hasret Gülteki’nin heykeline yapılan saldırıyı kınadı.

Açıklama, “Madımak şehitlerine hakaret etmek kimsenin haddi değildir.!Hasret Gültekin Onurumuzdur..!” başlığıyla yayımlandı.

2018’de Nazımiye Düzgün Baba Cemevi yönetiminin onayladığı ”Sivas Katliamı Şehitleri Anı Ormanı-Anıt Projesi” kapsamında, 33 canın isimlerinin de yerleştirildiği Hasret Gültekin heykeli açılışının yapılacağının duyurulduğu belirtilen açıklamada, 16 Temmuz’da açılışının yapılacağı duyurulan  Hasret Gültekin heykelinin 15 Temmuz gecesi yıkılmasına tepki gösterildi.

“KARARINIZDAN GERİ DÖNÜN”

Düzgün Baba Cemevine kararından geri dönme çağrısı yapılan açıklamada, şunlar belirtildi:

“Bilinmelidir ki, 33 canımızın isimlerini sökenler, Hasret Gültekin heykelini indirenler adeta madımak otelini bir kere daha ateşe vermiştir. Düzgün Baba Cemevi yönetimi bilmelidir ki, yeryüzünde hiç bir kuvvet 33 canımızın ismini milyonlarca Alevinin yüreğinden silemez. Heykeli yıkma kararı verenler, Pir Sultan Abdal’a ihanet eden hınzır paşadır. Düzgün Baba Cemevi başkanı, kendisi ile yapılan telefon görüşmesinde, ismini veremeyeceği kurumların karşı çıktığını belirtmiştir. Düzgün Baba bizim kutsalımızdır ve Pir Sultan Abdal ile de yol müsahibidir. Cemevi yönetimindeki canlar bu sorumluluk ile hareket etmelidir.

<

div class=”text_exposed_show”>

Madımak katilinin serbest bırakıldığı, davaların zaman aşımına uğratılmaya çalışıldığı bir süreçte cemevi yönetiminin bu davranışı başta şehit aileleri olmak üzere milyonlarca Aleviyi derinden yaralamıştır. Zira böylesi bir saygısızlığın ne mantıklı bir açıklaması vardır ne de bahanesi.
Hasret Gültekin 2 Temmuz 1993 günü, tıpkı diğer canlarımız gibi, Pir Sultan Abdal’ı anmak ve onun yolunu ve öğretilerini savunmak üzere Sivas’a gitmişti. Cemevi yönetimine sesleniyoruz, bu kararınızdan geri dönün, projeyi istemeyen kurumlar hangileridir hemen açıklayın.
Böylesi bir yıkım kararını veren vicdanın Alevi dünyasındaki yeri bellidir. Biz 33 canımızı Düzgün Babanın topraklarına emanet edemeyecek miyiz?”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın