HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Ortadoğu barış hareketini hep birlikte kuralım – VİDEO

0
189

PİRHA- Hatay’da “Halklar ve İnançlar Buluşması”da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, savaş politikalarına karşı, hep birlikte Ortadoğu barış hareketinin kurulması çağrısı yaparak, “Eğer hep birlikte barış için bir araya gelmezsek bu politikalar daha binlerce, onbinlerce insanın canına, on yıllar sürecek yaraların açılmasına yol açacaktır. O nedenle bizim acil ihtiyacımız barışın gücünü oluşturmak, sesini yükseltmektir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Hep Birlikte Demokrasi Buluşmaları” kapsamında “Halkların Özgürlüğü, İnançların Eşitliği için Buluşuyoruz” şiarıyla Hatay’da “Halklar ve İnançlar Buluşması” gerçekleştirdi. Buluşmaya HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu’nun yanı sıra halklar ve inançlar temsilcileri katıldı.

“TEKÇİ ANLAYIŞA İTİRAZ”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, söz alarak etkinlikte emeği olanlara teşekkür ederek, şunları ifade eti:

“Bu çağrı herkesin bulunduğu yerden haksızlığa, adaletsizliğe, baskıya zulme itiraz etmesine dönük bir çağrıydı. Bizim bu tutum belgesine bağlı bir de demokratik mücadele programımız var. Onu da yine 15 Haziran’da Eş Başkanlar olarak Edirne’den ve Hakkari’den başlamıştık. Demokratik mücadele programının ilk aşaması Demokrasi Yürüyüşü başlığıyla hayata geçirildi. Tam da tutum belgemizde altını çizdiğimiz itirazı Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna taşıma amacına dönüktü. İtirazımızı Türkiye’deki bütün insanlarla paylaşmayı hedefliyordu bu yürüyüş. Bütün engellemelere rağmen seslerimizi, çok geniş kesimlerle buluşturmayı başardık. Ve yürüyüş güçlü bir ortak ses yarattı. O ses itirazı sesi. O ses adaletsizliğe, savaş politikalarına, ayrımcılığa, düşmanlaştıran söyleme itiraz, zulme, sömürüye itiraz ve bu ülkedeki her türlü özgürlüğü bütün eşitlik imkanlarını yok etmeyi amaçlayan tekçi anlayışa itirazdı.”

“HEP BİRLİKTE DEĞİŞİME, YENİYE YÜRÜYEN BİR GÜÇ YARATALIM”

İtiraz; tek başına bu saydığımız kötülükleri bitirmez. İtirazdan inşaya geçmek gerekiyor” çağrısında bulunan Sancar, “Biz kötülüğe itiraz ediyoruz ama iyi de iyiliği de inşa etmek lazım. Bu buluşmaların amacı da tam da budur. Buradan bu buluşmalardan biz yeniyi iyilik ve adalet temelinde, vicdan ve özgürlük temelinde çoğulculuk ve eşitlik temelinde kurmak için ortak güç yaratma arayışındayız. HDP’siz bir yeni yaşam mümkün değil diyoruz ama sadece HDP’yle de olmayacağını biliyoruz. O nedenle kendimizi parti olarak bütün buluştuğumuz oluşumlarla kesimlerle temsiliyetlerle eşit görüyoruz. Burada ortaya çıkacak olan dönüşüm gücünün eşit bir parçası olarak var olmak istiyoruz. O nedenle buradan doğacak olan dönüşüm gücü, ortak güç olacaktır. Hep birlikte değişime, yeniye yürüyen bir güç olacaktır.Amacı halkların özgürlüğü inançların eşitliği için bir ortak güç yaratma arayışını güçlendirmek. Bir ortak güç yaratma arayışını daha da ileri taşımaktır. Hedefe biraz daha yürümektir” dedi.

Sancar, “Artık sadece bir ülkede savaşı bitirmekle Ortadoğu’da barışı sağlayamayacağımızın da iyice farkına varmış olmamız gerekiyor. Bir Ortadoğu barış hareketine ihtiyacımız var” diyerek, “Hükümetlerin ötesinde, hükümetleri ve devletleri aşan güçlü bir toplumsal barış hareketinin çalışmalarını tez elden başlatmak zorundayız. Ortadoğu’da bir barış enternasyonali bütün saydığımızı hedefler için şimdi her zamankinden daha acil bir ihtiyaç haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“KORKUYA TESLİM OLMAYALIM”

İktidarın zalimane uygulamalarının, bir ayrıştırma, düşmanlaştırma ve tekleştirme zihniyeti taşıdığını ifade eden Sancar, “Korkuya teslim olursak kendimizi ve vicdanımızı kaybederiz. Korkuya karşı çıkmak haysiyetine sahip çıkmakla eş anlamlıdır” dedi. Sancar, “Bir insanın dili haysiyetidir, kimliği ve inancı haysiyetidir. Bunlara yönelik her saldırı haysiyete yönelik saldırıdır. O nedenle özgürlük ve eşitlik mücadelesi aynı azamdan bir haysiyet mücadelesidir. Haddimi aşmadan bir iki cümle sarfedeceğim, dinler tarihi konusunda, benden daha iyi söz edecek katılımcılar var, herhalde bunu söylersem yanlış olmaz. Bütün dinsel inançların temelinde zulme itiraz vardır. Zulme başkaldırı vardır. Ne zamanki inançlar bir iktidar aracı haline getirilmişse işte o zaman bu asli kaynaklarını kaybetmiştir. O zaman iktidarların yok edici zulum politikalarının ortaya çıktığı her yerde inançlar adına çok ciddi meseleler ile karşılaşmak durumunda kalınır. Bu nedenle çağrımız samimi bütün inananlaradır. Her dilde her dinden her mezhepten her inançtan gelin inançlarımızın kaynağını oluşturan o zulme karşı çıkma ruhunu ortaklaştırma. Buradaki bütün farklı inaç gruplarını bir araya getirecek en güçlü temel budur. Evet eğer bunu başarabilirsek Sünnilik adına Aleviliğe zulme d bağırızı müslümanlık adına diğer inançlarla dinlere Musevilere, Hristiyanlara, Êzidiliğe zulmü ortadan kaldırırız” dedi.

Sancar, son olarak “Toprağın altı huzur bulsun. Mezarsız ölülerin yası tutulabilsin ki bugüne daha güçlü eşitlik ve kardeşlik köprüsü oluşturabilelim. Toprağın altına da huzur istiyoruz” diyerek, “biliyorum buna gücümüz yeter, yeterki korkuya aşalım, gücümüze inanalım, yeter ki bu ülkede zayıf ve az olduğumuz yanılsamasına öncelikle biz aşalım. Bu ülkede kardeşlik ve özgürlük isteyenler çoğunluktadır. Adalet isteyenler çoğunluktadır, yeterki kendimize güvenelim. Bugün çok güzel çok değerli konuşmalar olacaktır, her bir konuşmanın bu ortak hedefleri büyük katkılar sunacağından şüphe duymuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Sancar’ın konuşması ardından etkinlik basına kapalı devam etti.

Diren KESER/HATAY

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-226722 gallery-columns-3 gallery-size-large’>Bir Cevap Yazın