Pir Baki Erdoğan: Doğan Taşdelen Alevi, Alevice Hakk’a uğurlanmalı

0
194

PİRHA-Eski Çankaya Belediye Başkanı doğan Taşdelen’in camiden Hakk’a uğurlanmak istenmesine Mersin Cemevi İnanç Kurulu üyesi Baki Erdoğan tepki gösterdi. Erdoğan, Ankara’da Hakka uğurlama hizmetlerini yapan çok sayıda cemevi var. Doğan canımızın cemevinde, Derwiş Cemal pirinin de başında dua etmesini ve rızalık almasını isterdim. Kırgınım” dedi. 

1989-1999 yılları arasında Çankaya Belediye Başkanlığı yapan Doğan Taşdelen, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi. Oğlu, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Doğan Taşdelen’in cenaze erkanının önce cemevi sonrasında cami de yapılacağını duyurdu.

Doğan Taşdelen’in Hakka uğurlama erkanının camide yapılmasına Alevilerden tepki geldi.

Mersin Cemevi İnanç Kurulu üyesi Baba Mansur Ocağı evladı Baki Erdoğan, yaşanan durumun yüreğini kanattığını belirterek, “Doğan canımız Hozatlı mıdır, Alevi midir? Evet. O zaman neden cami de ve imamlar tarafından uğurlanıyor?” diye sordu.

Doğan Taşdelen’nin iyi bir Derweş Cemal talibi olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları ifade etti:

“Ankara’da Hakka uğurlama hizmetlerini yapan çok sayıda cemevi var. Doğan canımızın cemevinde, Derwiş Cemal pirinin de başında dua etmesini ve rızalık almasını isterdim. Kırgınım. Doğan Taşdelen’in Sünnice cenazesinin kaldırılması biz Alevileri kırıyor. Alevi canlar yaşamları boyunca Alevi olarak yaşıyorsa Hakka uğurlama erkanları da cemevinde olmalıdır. Alevi toplumuna seslenmek isterim; Hakk’a yürüyen canlarımızın cenazelerini cemevinden kaldırın.”

Diren KESER/MERSİN

 

 

 

 

 

Array

Bir Cevap Yazın