Munzur Vadisi’nde çevre temizliği yapıldı: Korumalı ve geleceğe taşımalıyız

0
165
                    <strong>PİRHA – Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Örgütü Doğa ve Çevre Komisyonu’nun çağrısıyla Munzur Vadisinde çevre temizliği yapıldı.</strong>

Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Örgütü Doğa ve Çevre Komisyonu’nun çağrısıyla Munzur Vadisinde çevre temizliği yapıldı. Vadide ki kirliliğe dikkat çekmek için yapılan etkinliğe müzisyenler; Metin Kahraman, Serdar Keskin, Raber Diler, Zeynep Kılıç ile yazarlar; Özlem Armen, Cemal Taş, Hüseyin Ayrılmaz ve organizatör Cem Vazo, Dersim Barosu başkanı Avukat Kenan Çetin, Dersim Kültürel ve Doğal Miras Girişimi sözcüsü Avukat Barış Yıldırım ve çok sayıda kişi katıldı.

Vadi içerisindeki 10 km’lik alanda yapılan temizlik sonrası yapılan açıklamada konuşan EMEP il başkanı Ergin Tekin, “Munzur Vadisini, suyunu, gözelerini ve içinde barındırdığı bütün canlıları korumak ve geleceğe taşımak en önemli sorumluğumuzdur.” dedi.

“KATI ATIKLAR İLE KİRLETİLİYOR”

Munzur Vadisi’nin 42 bin hektarlık kısmının 1971 yılında Milli Park olarak ilan edildiğini hatırlatan Tekin, “Ne yazık ki Munzur Vadisi Milli Parkı’nın temel kaynak değeri olan Munzur Nehri, kaynağından itibaren akıtılan kanalizasyon atıkları, beşeri etkinliklerden kaynaklı katı atıklar ile kirletilmektedir. Bunun doğal sonucu olarak endemik alabalık popülasyonunda ciddi şekilde azalma mevcuttur. Zira Munzur’a endemik, Munzur Alası sadece insan etkileşiminin olmadığı temiz ortamda üreyebilmektedir.” dedi.

“BİLGİLENDİRİCİ LEVHALAR KONULMALI”

Birçok yaban hayatına ev sahipliği yapan Milli Park alanında, gelişi güzel ateşli piknik yapıldığını ve piknik sonucu oluşan çöplerin alanda bırakıldığını aktaran Tekin “Bu nedenle, Milli Parkın korunmasına ait zorunlu olan alan koruma kılavuzu herkesin okuyabileceği yerlere konularak, milli park/sit alanı boyunca uyarıcı, bilgilendirici levhaların koyulması gerekmektedir.” dedi.

“AVLANMA VAHŞETİNİ KINIYORUZ”

Yaban hayatının önemli bir parçası olan ve halkın inançsal yaşamında önemli bir yer tutan dağ keçilerinin avlanmasına yönelik yapılan ihalenin geniş tepkiler üzerine geri çekildiğini de hatırlatan Tekin, “Rant amaçlı ve avlanma sporu adı altında yapılan bu vahşeti kınıyor, bir daha tekrarlanmamasını umuyoruz.” dedi.

“BİRLEŞMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

İktidarın siyasi tercihinden ve rantı esas alan politikalarından dolayı doğal yaşam alanlarının sermaye çevrelerinin talanına dönüştüğünü de söyleyen Tekin “Dersim için yaşamsal bir değeri olan ve aynı zamanda Kültürel Mirasımız olan Munzur ve vadisini, geleceğe taşımak başta biz Dersimliler olmak üzere bütün insanlığın görevidir. Bu sorumluluk ve bilince tüm halkımızı, doğamızı ve kültürel mirasımızı korumaya ve her türden kapitalist odak, çevre ve kişiye karşı mücadelede birleşmeye çağırıyoruz.” dedi.

“BU ETKİNLİĞİ ÖNEMSİYORUZ”

Yazar Cemal Taş da, açıklamada yaptığı konuşmada, Dersim Sanat İnisiyatifi olarak Emek Partisi’nin düzenlediği bu etkinliği önemli gördüklerini ve desteklediklerini belirterek  “Bu topraklar birçok kavime ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla birçok kültürün ve inancın ayak izleri var burada. Bunun için de bu topraklar kutsaldır.” dedi. Doğaya sahip çıkılmasını önemsediklerini de söyleyen Taş, bundan sonra yapılacak bu tür etkinlikleri destekleyeceklerini de aktardı.

“BU COĞRAFYA HERKESİN EVİDİR”

Dersim Barosu başkanı avukat Kenan Çetin de yaptığı konuşmada temizlik etkinliğinde karşılaştıkları tabloya dikkat çekerek “Bu coğrafya herkesin evidir. İnsanlar nasıl evlerini kirletmiyorsa, bu vadiyi de kirletmemeli. Bu etkinlik de sadece çöp toplamadık, bu uyarılarımızı da piknik yapanlara, yolda karşılaştıklarımıza ilettik.” dedi. Çetin, Dersim’e gelen herkesin buranın doğasına sahip çıkması çağrısında bulundu.

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI”

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Girişimi sözcüsü Avukat Barış Yıldırım yaptığı konuşmada, Dersim coğrafyasının flora ve fauna habitatları bakımından sadece Türkiye’de değil dünya ölçeğinde önemli bir saha olduğunu ifade ederek bu coğrafyada pek çok koruma altında olan türün olduğunu kaydetti. Munzur nehrinde yapılan incelemelerde Munzur alabalığının (Munzur Alası) sadece bu nehirde habitat bulduğunu da kaydeden Yıldırım “Bu, buranın eko sitem değerlerinin insan baskısına karşı korunmasına anlamına geliyor.” dedi.  Yetkililerin, Munzur Vadisine dair gerekli önlemleri biran önce alması gerektiğini belirten Yıldırım “Munzur vadisi Milli Parkı alelade bir alanmış gibi değerlendiriyor. Vadi boyunca 73 km’lik alanda herkes gelişigüzel istediği faaliyeti gösterebiliyor. Doğal habitat ortamlarının korunması gerekiyor.” dedi.

PİRHA/DERSİM

gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}


Bir Cevap Yazın