AABK Eşit Başkanı Mat’tan, Alevi olan Taşdelen’in cenazesinin camiden kaldırılmasına tepki

0
165

PİRHA – Çankaya Belediyesi’nin eski başkanlarından Dersim Hozatlı Doğan Taşdelen’in cenazesinin camiden kaldırılmasına Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat tepki gösterdi. Mat, “AKP’nin ‘Alevilerin ibadet yeri camidir’ söylemini güçlendirecek bu durum karşında, kim neyi tercih eder kendi takdiridir. Ama Alevi toplumunu ve inancını, ikrarını asla temsil edemez, tercihi olamaz” dedi. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Dersimli siyasetçi, eski Çankaya belediye Başkanı Doğan Taşdelen’in cenazesinin camiden kaldırılmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Mat, “Öncelikle hayatını kaybeden, eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’e Hak’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Cenazenin bir camiden kaldırılması yönünde yapılan tercihe saygı duyuyoruz. Ancak herkes tarafından tanınan ve kamuoyunda Alevi olarak bilinen bir siyasetçinin cenazesi camiden kalkıyorsa, bu en başta Aleviler üzerinde uygulanan asimilasyoncu politikalara hizmet eder ki, buna itirazımız var” ifadelerine yer verdi.

Mat, şunları kaydetti:

“Alevilerin ibadethanesi Cemevidir, talebimizi boşa çıkaran, devletin ısrarla uyguladığı asimilasyon politikalarını destekleyen bir tutumu ortaya koyar.

Birileri hep siyaset yapacak diye inancımızın asimilasyonuna hizmet edecek her türlü tutumun karşında tavrımızı koymayı, düşünce ve görüşlerimizi paylaşmayı kendi görev ve sorumluluğumuz dahilinde görüyoruz.

AKP’nin Alevilerin ibadet yeri camidir söylemini güçlendirecek, destek verecek bu durum karşında, kim neyi tercih eder kendi takdiridir. Ama Alevi toplumunu ve inancını, ikrarını asla temsil edemez, tercihi olamaz.

Alevilerin hak ve yaşam mücadelesine engel olabilecek, zarar verebilecek her türlü algı oluşmasına karşı tutum ve tavrımızı ilkelerimiz ve verdiğimiz ikrar doğrultusunda sürdürmeye devam edeceğiz.

Pirimizin dediği gibi, “Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan.” Pirimizin bize bıraktığı en değerli ve kutsal mirasıdır, bu sözü.

Alevilerin tek bir ibadet yeri vardır. Tekrar kamuoyuna hatırlatıyor ve söylüyoruz. O da cemevidir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın