Yavuz Selçuk: Diyarbakır Cemevinin elektrik faturasının ödenmesi cesareti kırar

0
169

PİRHA – İstanbul’da Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Cemevi Başkanı Yavuz Selçuk, cemevleri kurulduğundan beri elektrik faturalarını ödemediğini belirterek, Danıştay’ın verdiği kararın uygulanmasını istedi. Selçuk, Diyarbakır Cemevinin elektrik borcunun ödenmesinin de verilen mücadeleye zarar verdiğini savundu. 

Mahkeme kararları tanınmayarak hala cemevlerinin elektrik faturalarının ödenmesi isteniyor ancak cemevleri bu hukuk tanımazlığa karşı mücadeleyi sürdürüyor.

Bu cemevlerinden biri de İstanbul Esenyurt’ta bulunan Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Cemevi.

Erenler Cemevinin elektrik faturaları ödenmediğinden dolayı BEDAŞ cemevini icraya vermiş, cemevi yönetimi ise karşı dava açarak icrayı durdurmuştu. Cemevi yönetimi cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğu için elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması istemiyle dava açmıştı. Açılan davada İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı’nın talebini yerinde bularak cemevlerinde ibadet yapıldığını belirterek elektrik giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanmasına karar vermişti. Ancak mahkeme kararlarına rağmen BEDAŞ cemevine ihtar göndermeye ve elektriklerini kesmek için tehdit etmeye devam etmişti. Esenyurt Müftülüğü ve Kaymakamlığı karara itiraz ederek kararda düzeltme istemiyle temyize başvurmuştu. 10 Aralık 2018 tarihinde sonuçlanan davada Danıştay 13. Dairesi Erenler Cemevinin elektrik giderlerinin Diyanet bütçesinden karşılanması gerektiğine kanaat getirdi.

Şu an Erenler Cemevi elektrik faturasını ödememekte kararlı.

Aynı gerekçelerle PSAKD Diyarbakır Cemevinin elektriği de Dicle Elektrik (DEDAŞ) tarafından Ekim 2018’de kesilmişti.

2 yıl karanlıkta bırakılan Diyarbakır Cemevi, DEDAŞ’ı mahkemeye verdi. Mahkeme süreci devam ederken, dün (9 Temmuz 2020) cemevi ile DEDAŞ uzlaşmaya giderek 214 bin TL olan borcun 85 bini ödenerek cemevinin elektriği açıldı.

Diyarbakır Cemevinin DEDAŞ ile uzlaşmasını değerlendiren Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Cemevi Başkanı Yavuz Selçuk, “Elektirik faturalarını ödemedik. İsteseler binayı alıp götürseler de ödemeyeceğiz. Bizim oradaki derdimiz elektrik parası değil. Sonuçta öyle bir durum olsa gelip zorla kesseler, o faturayı insanlar toplar öder. O cemevini nasıl yaptılarsa o faturayı da öder. Ama biz  meşru olan bu davayı kazandık” dedi.

250 bin civarında borçları olduğunu söyleyen Selçuk, kurulduklarından beri fatura ödemediklerini belirterek, elektriklerinin de hiç kesilmediğini kaydetti.

“DİĞER CEEMVLERİNİN CESARETİNİ KIRAR”

Diyarbakır Cemevinin elektrik borcunun ödemesini doğru bulmadığını belirten Selçuk, şunları söyledi:

“Bu başka cemevlerinin cesaretini kırmaktır. Hizmetler aksamasın diye insanlar öyle düşünüyor olabilir ama yani hizmetler öyle aksayacağına öbür türlü aksasın. Diyarbakır cemevi koskoca bölgenin en büyük cemevlerindendir. Ama sonuç itibariyle faturayı ödemek istemeyen diğer insanların hevesini, cesaretini kırmışlar. Bence doğru yapmamışlar. Bunu ödemişlerse bundan sonra faturayı ödeyecekler demektir. Yani derdimiz devletin faturayı ödemesi. Ama cemevinin o devletin karşılayacağı kısmın dışında bir bölüm varsa %10-%20 her neyse o ödenebilir. Bize gelip böyle bir anlaşma yapsalar hani deseler ki çay ocağının faturasını biz öderiz. Ama öyle bir şey yapmıyorlar. Elektriği kesip hepsini ödeyeceksiniz diyorlar. Yani yaptıkları yöntem yanlış, bu yaklaşımı doğru bulmuyorum” diye konuştu.

PİRHA/ İSTANBUL

 

 

Bir Cevap Yazın