Dersim’deki dağ keçilerinin avlanması için ihale açılmasına sert tepki: Katilliğin ihalesi!

0
169

PİRHA- Bağcılar Alevi Toplumu / Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Eren Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün Dersim’de kutsal kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için ihale açmasına tepki gösterdi. Yıldırım, “Katilliğin ihalesi yapılıyor” dedi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü ihale açtı. Dersim’in Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisi katledilecek. İhale, 13 Temmuz günü yapılacak.

Daha önce kentte avcılığın yasaklanması için imza kampanyası düzenlemiş, 2019 yılında da dağ keçilerinin gerek yasal gerekse yasadışı avlanmasına artan tepkiler üzerine dönemin Valisi Tuncay Sonel imzasıyla ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklayan bir karar alınmıştı.

Dersim’de kutsal kabul edilen ve ‘Xızır’ın davarı’ diye anılan dağ keçilerini avlatmak için ihale açmasına Bağcılar Alevi Toplumu / Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Eren Yıldırım tepki gösterdi.

istanbulalevitoplumu.com’da bir yazı kaleme alan Yıldırım, “Dersim’de kutsal olarak kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için Tarım ve Orman Bakanlığı 13 Temmuz’a ihale açmış. Katilliğin ihalesini yapmışlar. Kutsallarımıza dokunmaya devam ediyorlar. Bir bu kalmıştı yok etmeye katletmeye çalışmadıkları. Uğraştığımız işlere bak, buraya yazmak bile utanç, nasıl bir kötülük ile karşı karşıyayız böyle” dedi.

“YEMİN ETMİŞLER TALAN ETMEYE”

Eren yıldırım şöyle devam etti:

“Yemin etmişler sanki bu topraklara ait güzel olan ne varsa talan etmeye, yok etmeye. Doğanın gerçek sahipleri hayvanlardır! Dersim doğası dağ keçileri ile güzeldir.

Bunlar, insan sevmiyorlar! Hayvan sevmiyorlar!
Ağaç sevmiyorlar! Çocuk sevmiyorlar!
Kitap sevmiyorlar! İyilik sevmiyorlar!
Bunlar güzel olan ne varsa sevmiyor!
Dokunma!
#DağKeçilerineDokunma

“HİÇ BİR CANLININ YAŞAM HAKKI ELİNDEN ALINAMAZ”

Dağdaki keçisi, gökteki ay, sudaki balık bizim için kutsaldır. Dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir canlının yaşama hakkı elinden alınamaz! Kültürümüze ve kutsallarımıza sahip çıkalım !

#DersimdeAvcılığaHayır

Bu zaman da Franz Kafka’nı şu sözleri geliyor aklıma:
“Nasıl bir devirdir ki bu; insanlar arasında olmak, hayvanlar arasında olmaktan daha tehlikeli..”

Ya Hızır sen yetiş.”

Bir Cevap Yazın