Ayfer Karakaya-Stump’a 2020 SERMEISS Kitap Ödülü verildi

0
234

Alevi-Bektaşi tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan akademisyen Ayfer Karakaya-Stump, 2020 SERMEISS Kitap Ödülü’ne layık görüldü.

William and Mary Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Ayfer Karakaya-Stump, ‘Osmanlı Anadolusunda Kızılbaş Alevileri: Sufizm, Siyaset ve Topluluk’ adlı çalışmasıyla 2020 SERMEISS Kitap Ödülü’ne layık görüldü.

“ALEVİ-BEKTAŞİ TARİHİ DAR BİR GETTONUN DIŞINA ÇIKMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Akademisyen Karakaya-Stump ödülle ilgili olarak, “Bu ödül, ABD’nin güneydoğu bölgesinde yer alan üniversitelerde görevli, Ortadoğu ve İslam Tarihi çalışan akademisyenlerin birliği diyebileceğimiz bir kurum tarafından verildi. Ödülün tek kriteri çalışmanın akademik bir araştırma olarak kalitesi. Dolayısıyla, henüz yeni yeni filizlenen Alevi-Bektaşi tarihinin bir alan olarak dar bir gettonun dışına çıkması açısından küçük ama önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Uluslararası akademik camiada konu ne kadar bilinir, üzerinde ne kadar ciddi çalışmalar yapılırsa bir alan olarak Alevi-Bektaşi tarihi de o derece gelişir, akademik kalite çıtasını o derece yükseltir. Alandaki böyle bir genel kalite artışı, Alevi-Bektaşi tarihine dair yaratılan kafa karışıklığını da önemli oranda ortadan kaldıracaktır diye düşünüyorum” dedi.

‘Osmanlı Anadolusunda Kızılbaş Alevileri: Sufizm, Siyaset ve Topluluk’un çeviri çalışmaları devam ediyor. Kitap, önümüzdeki aylarda İletişim Yayınları tarafından okura sunulacak.(Kaynak: DUVAR)

 

Bir Cevap Yazın