AKP’li belediye evsiz bıraktı; ‘Alevi ve Kürt olduğum için belediye çözüm sunmuyor-VİDEO

0
151

PİRHA – İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında AKP’li belediyenin gecekondularını yıkması üzerine aileler sokakta kaldı. Dersimli kadın evlerinin yıkılmasına isyan ederek, sorunun çözülmesini istedi. 

İstanbul’da AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin imara açtığı bölgelerde yaşayan gecekondu sakinleri evlerinden çıkartılarak adeta sokağa terk edildiler. Yıkılan yerlerde dere ıslah çalışması olacağı belirtildi ancak bu hiç gerçekleşmedi. 

Yıkılan evlerinin yanında kurdukları çadırlarda yaşamaya çalışan aileler, alternatif çözümler sunulmadan kapı dışarı edilmelerinden duydukları rahatsızlığı dillendirerek direniyorlar. Evleri yıkılan yurttaşlar gerek ilçe belediyesi, gerekse Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapmaya çalıştıklarını ancak geri dönüş olmadığını belirttiler.

“EVİMİ YIKTILAR, DİRENECEĞİM!”

Evleri yıkılan Dersimli bir aile, “Bu haksızlığı ortaya çıkarmak için, yolsuzluğu gün yüzüne çıkarmak için direniyorum. Burada bir insan yaşayabilir mi? Bir hayvanın dahi kalamayacağı bir yerde yaşamak zorundayım. Oturduğumuz sokak yerle bir edildi. ‘Bu insanlar ne yapar, nereye gider’ demediler. Yıktılar tüm sokağı, sonradan satıldığını öğrendik. Bu evlerde haram yoktu. Kendi emeğimizle alın terimizle kazandığımız parayla bu evleri yaptık, komşularımızla mutlu mesut yaşıyorduk” dedi.

Dersimli kadın kendilerine yapılan haksızlığın çözülmesi gerektiğini belirterek, 2 yıldır sürdürdüğü direnişi çözüm bulununcaya kadar sürdüreceğini kaydetti. 

“KARADENİZLİ MÜTEAHHİTİ KARADENİZLİ BAŞKAN BAŞIMIZA BELA ETTİ”

Evleri yıkılan aile, “Rizeli başkan Rizeli müteahhiti başımıza bela etti. Bizim helalle, alın teriyle inşa ettiğimiz evlerimizi hırsızlara satacak, para kazanacaklar. Başkandan çözüm bekledik ilgilenmedi bizimle… Burada yaşayan Karadenizli komşularımız işlerini hemen hallettiler. Başkan onlara çözüm sunmasa da yol gösterdi ama bizi görmedi, duymadı. Ben de buradan söylüyorum direneceğim gözleri açılıncaya kadar, kulakları duyuncaya kadar direnişimi sürdüreceğim. Vergimi harcımı ödüyordum. Başkan çıksın cevap versin, vergi ödediğimde, harç ödediğimizde işgal yok da bugün mü işgalci olduk” dedi.

“ARAMADIĞIM, GİTMEDİĞİM YER KALMADI; BENİ MUHATAP ALMADILAR”

Derdini anlatmak adına çeşitli kurumları ve siyasi partileri ziyaret edip kendini anlatmak istediğini belirten yurttaş, “AKP’nin İstanbul İl Başkanlığı’na gittim, İlçe Başkanlığına gittim. Belediyeye, Büyükşehir Belediyesi’ne gittim. Dilekçeler verdim. Kaymakamlığa gittim. Valiliğe gittim. Hiçbir yerde dilekçelerime muhatap bulamadım. Aramadığım, görüşmek için gitmediğim yer kalmamıştı. Vatandaş olarak devlet beni muhatap almadı” dedi.

“ALEVİ VE KÜRT OLDUĞUM İÇİN ÇÖZÜM SUNULMADI BANA”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişte neredeyse her mitinginde dillendirdiği “Bizler mezhepçiliği, ırkçılığı ayağımızın altına almış bir iktidarız” sözlerini hatırlatan yurttaş “Cumhurbaşkanı çıkıyor biz mezhepçilik, ırkçılık yapmıyoruz diyor ama burada kendi partisinden bir belediye başkanı Kürt ve Alevi olduğum için bana çözüm sunmuyor, kapı dışarıda muşambaların altında yaşamamı bana reva görüyor. Kürt ve Alevi olduğum için bana çözüm bulunmadı, derdime derman aranmadı” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın