“Karamollaoğlu, cemevlerine ibadethane statüsü vermek sizin ne hakkınız ne de haddinizdir!”

0
173

PİRHA- Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun 2 Temmuz günü bir televizyon kanalında cemevlerine ibadethane statüsü verilmesini doğru bulmadığını söylemesine AVF Genel Başkanı Akbulut tepki gösterdi. Akbulut, “Karamollaoğlu Alevilerin cemevlerine ibadethane statüsü vermek sizin ne hakkınız ne de haddinizdir. Cemevleri Alevilerin ibadet yeridir. İbadeti yürütenler de Alevi Dedeleridir” dedi. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun 2 Temmuz günü bir televizyon kanalında cemevlerine ibadethane statüsü verilmesini doğru bulmadığını söylemesi tepki çekti.

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Remzi Akbulut yazılı bir açıklama yaparak, “2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Katliamı’nda belediye başkanı olanTemel Karamollaoğlu oradaki yaklaşık 15 bin kişilik gerici güruha gazanız mübarek olsun diyen zihniyettir. Bu söyleminede hiç şaşırmadık doğrusu” diyerek tepki gösterdi.

“CEMEVLERİNE İBADETHANE STATÜSÜ HUKUKEN ÇÖZÜLDÜ ZATEN”

“Sayın Karamollaoğlu Alevilerin cemevlerine ibadethane statüsü vermek sizin ne hakkınız ne de haddinizdir” diyen Akbulut, Karamollaoğlu’na şu hatırlatmalarda bulundu:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 47 devletin Uluslararası Mahkemesi buna kararı vermiştir. Bu konu hukuken çözülmüş bir sorundur. 2016 yılında karar verilmiş, uygulanması için deTürkiye Cumhuriyeti Hükümet yetkililerine tebliğ etmiştir. Sizin yapacağınız şey muhalefet partisi genel başkanı olarak hükümet yetililerine, devletler hukukunun aldığı bir kararı dört yıl geçmesine rağmen halen neden uygulanmadığının hesabını sormaktır. Çünkü bu konuyla ilgili Avrupa Konseyi Türkiye’yi İzleme Komitesi kurmuş, bu kararların neden uygulanmadığını takibe almıştır.
Cemevlerinin ibadethane konusu hukuken çözülmüştür. Sizin bu söyleminizin hukuki hiçbir tarafı yoktur.

“ALEVİLİĞİN İNANÇ BOYUTUNA ALEVİ İNANÇ ÖNDERLERİ KARAR VERİR”

Alevilik yalnız Türkiye’nin gerçeği değil tüm dünyanın gerçeğidir.
Aleviliğin inanç boyutuna ancak Alevi inanç önderleri (Dedeler) karar verir. Cemevleri Alevilerin ibadet yeridir. İbadeti yürütenler de Alevi Dedeleridir.”

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın