Düzgün Baba Ziyaretgahı’na üç hilal çizip MHP yazdılar-VİDEO

0
192

PİRHA – Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Ziyaretgahı’nda kayalığa üç hilal çizilerek, MHP yazısı yazıldı. Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Kureyşan Ocağı’ndan Pir Cemal Can, “Yazılımı görmeden önce 58 plakalı bir araçtan kimliği belirsiz 3 kişinin kuşkulu hareketlerde bulunduğunu belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 

Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Ziyaretgâhı’nda kayalığa ‘Üç Hilal yapılarak, MHP’ yazıldı.

Kureyşan Ocağı pirlerinden Cemal Can, yazılımı görmeden önce 58 plakalı bir araçtan kimliği belirsiz 3 kişinin kuşkulu hareketlerde bulunduğunu belirtti.
Şahısların Düzgün Baba’nın mekanına çıktıktan bir gün sonra bu saldırının yapıldığını belirterek olaya dair şunları aktardı:

“KUŞKULU DAVRANIYORLARDI”

Gelen üç kişinin davranışlarının farklı olduğunu söyleyen Can, Düzgün Babaya çıkacaklarını ve Malatyalı olduklarını söylediklerini ifade etti.

Ziyaretgahta bulunan başka kişilere ise Maraşlı olduklarını söylediklerini dile getiren Can, şunları aktardı:

“Yol tarifi istediklerinde ben yapılan yolun temizlendiğini, sağa, sola sapmadan istedikleri yere kadar gidebileceklerini söyledim. ‘Önce Ceviz Çeşmesine sonra Taş Çeşmesi dediğimiz Düzgün Baba’nın da döşeği olarak bilinen yere, en sonunda da dağın üzerinde mezar olarak bilinen nişangaha gideceksiniz’ diyerek yolu tarif ettik. İki buçuk saat sonra geldiklerinde biri önde iki kişi de arkadan geliyordu. Mesela ceviz çeşmesinin sağ tarafındaki yamaçtan geldiler. O yolu bilmediklerini söylediklerinde tarif ettik. Oysa yolu çok iyi biliyorlardı. Orada ziyaretçiler da tarif etmiş olabilir. Onlar söylediğim yamaçta bir de kaya yuvarladılar. Buraya geldiklerinde kayayı neden yuvarladıklarını sorduğumda ‘ayağımızın altından kaydı’ dediler. Yol üzerinde ayağının altında kayacak bir kaya yok. Kaya bir yere takılmasaydı, hız alarak buraya kadar gelebilirdi.”

“KAYAYI AŞAĞIYA YUVARLADILAR”

Kayayı bilerek yuvarladıklarını dile getiren Cemal Can, ertesi günü niyaz almak için Düzgün Baba türbesine çıktığını söyledi. Düzgün Baba yatağı olan kayalığa üç hilal ve MHP yazıldığını gördüğünü ifade eden Can, “Durumu arkadaşlara anlattım. Hal böyleyken kim olabilir, kim olmayabilir, olsa olsa o adamlar olur. Sadece adamların hal ve hareketleri kuşkuluydu. Neden mesela sen kayayı oradan yuvarlıyorsun. Kayalıklardan geçerken bas bas bağırıyorlardı. Arabanın resmini çekmiştik. Bizde 58 plakası olan aracın fotoğrafı var. Yetkili yerlere başvuru yapılacak. Bir söz vardır ‘köpek ziyaretten ne anlar.’ Sağlıklı düşünen hiçbir kurum veya kuruluş, inanç, kabul edemez. Özellikle Sivas Katliamı’nın yıl dönümü arifesinde. Bizi çok üzdü ve böyle bir şeyin olmaması gerekiyordu” şeklinde konuştu.

PİRHA/DERSİM

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-224602 gallery-columns-3 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın