‘Sivas’a katliam demek yetmez, Sivas insanlığın yakılarak katledildiği yerdir’-VİDEO

0
179

PİRHA- Alevi kadınlar Mersin Madımak Parkı’nda, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 can için çerağ uyandırdı, gülbang okudu ve deyiş söyledi. Kadınlar ayrıca 33 can için üç fidan dikti. 

27 yıl önce Sivas Madımak otelde katledilen 33 aydın için birçok yerde anma yapılıyor. Mersin’de de Alevi kadınlar Madımak Parkı’nda bulunan Madımak anıtı önünde bir araya gelerek anma düzenledi. Aysel Kılavuz, gülbang okudu, ardından anmaya katılan kadınlar anıt önünde çerağları uyandırdı.

“SUYUN DA BİR CANI VAR’ DEYİP ATEŞE SU DÖKMEYENLERİN BEDENLERİ ATEŞ İLE NEFESSİZ BIRAKILDI”

Aynur Şahin ise yaptığı konuşmada, şunları dile getirdi:

“Bundan tam 27 yıl önce Madımak otelininin kapısına dayananlar, vicdanlarını kapatıp, dillerini nefrete bulayarak ‘yakın’ diyordu. Yakın çağrıları içinde, birileri benzin döküp tutuşturdu otelin perdelerini. Tutuşmuştu içinde Sivas şehrine emanet canların bulunduğu Madımak oteli. Tüm dünya tarihe açılan kara sayfanın, böyle bir insanlık ayıbının tanığı olmuştu televizyonlardan verilen canlı yayınla. İnsan yakmanın nasıl bir açıklaması olabilir, hangi vicdana sığar? Böyle bir vahşeti kim nasıl, hangi gerekçeyle yapabilir? Bunun hiçbir gerekçesi olamaz ki… Hasret Gültekin, bir gün önce kentte dağıtılan bildirileri okuduğunda “Ne yapacaklar yakacak halleri yok ya bizi” demişti. Oysa yaktılar 33 canımızı. Temmuzun sıcağında vicdanını ile bir bağı olmayanlar. Kadınları yaktılar, çocukları yaktılar, zakirleri, sanatçıları yaktılar…O gün, ‘Suyun da bir canı var’ deyip ateşe su dökmeyenlerin bedenleri ateş ile nefessiz bırakıldı. ‘Kalanlar, ölenler için şiirler yazar’ dediler ve ateşle gelecek olan ölümün soğukluğunu mızıka çalarak beklediler. Yakılacağını biliyormuş gibi, önceden türküsünü yakıp ”Akarsu’yum yansam da, kül olup savrulsam da, bazı bazı gülsem de, yine gönlüm hoş değil” diyerek.”

“İNSAN YAKMAK İNSANLIK SUÇUDUR, BU SUÇU UNUTMAYIN”

“Her ölüm acıdır, her öldürülme şekli insanlık dışıdır ama yakarak insan öldürmek başkaca bir vahşettir. Sivas’a katliam demek yetmez, Sivas, insanlığın yakılarak katledildiği yerdir” diyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“27. Yılında hala yakan zihniyet ceza almadı. Bunca tanığa rağmen, insan yakanların cezasız kalması için dünyanın en uzun  davası haline getirilen Sivas davası, ya zaman aşımına uğratıldı, ya da katiller serbest bırakıldı. Firari sanıklar ise bir türlü bulunamadı. Sonuç ne olursa olsun, gerçek olan bu katliamın toplumun vicdanındaki terazisidir. Alevi kadınlar olarak vicdanlara tekrar dokunup tekrar hatırlatıyoruz ki, insan yakmak insanlık suçudur, bu suçu unutmayın. Madımak’ı unutmamak, unutturmamak ve bir daha böyle katliamların yaşanmaması adına, Alevi kadınlar olarak, katliamda yitirdiğimiz 33 can için toprağa can verip fidanlarımızı ekiyor, çerağlarımızı uyandırıyoruz.”

Şahin’in konuşmasının ardından Yeter Özcan deyişler söyledi, ardından 33 can için üç fidan dikildi.

Diren KESER/MERSİN

Bir Cevap Yazın