St. Pölten Cemevi icra yoluyla satışa çıkarıldı; ‘Bu Aleviliğe ihanet!’

0
159

PİRHA- Avrupa’nın ilk resmi cemevi binası olarak inşa edilen St. Pölten Cemevi binası banka borcu yüzünden mahkeme kararıyla icra edilip satışa çıkartıldı. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turak, “Cemevimizi Alevi toplumunu bölerek bu duruma getiren St.Polten Cemevi Başkanı Mehmet Mercan ve yönetimi topluma hesap vermeli ve derhal istifa etmelidirler” dedi. 

Avusturya’nın St. Pölten şehrinde olan cemevini üyelerinden habersiz Alevi İslam teşkilatına bağlayan Mehmet Mercan yaptığı açıklamada banka ödemlerinin sorunsuz yapıldığını söylemişti, oysa elimize geçen mahkeme kararı işin iç yüzünün böyle olmadığını ortaya koyuyor.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Özgür Turak, “St.Pölten Cemevinin icra yolu ile satışa çıkarılmasına neden olan şahıslar Alevi toplumuna en büyük ihaneti yapmışlardır” dedi.

“ALEVİLİĞE EN BÜYÜK İHANETİ YAPTILAR”

Yazılı bir açıklama yapan Turak, şunları belirtti:

“02.12.2018 tarihinde, İslam Alevi İnanç Teşkilatı’nın (IAGÖ) yaptığı şikayetlerden yola çıkarak, “Cemevlerimiz kapanacak ve cemevlerimizde Alevi ritüellerini yapamayacağız” bahanesi ile cemevlerimizi kapatmak isteyen kuruluşa yani İslam Alevi Teşkilatı’na biat edercesine boyun eğerek bağlanıp, St.Pölten Cemevimizin oluşumunda büyük emekleri olan, alınteri ve çocukların rızkını cemevinin inşaasına koyan üyeleri üyelikten atarak ve hiç bir üyesine haber vermeden gizlice İslam Alevi Teşkilatı’na bağlayan yöneticiler Aleviliğe en büyük ihaneti yapmışlardır!

<

div class=”text_exposed_show”>

EN BÜYÜK ACI

St.Pölten Cemevimizin tapusunda “İcra yolu ile açık artırmaya gidilecek” bildirgesini okumak en büyük acıdır! Cemevimizi Alevi toplumunu bölerek bu duruma getiren St.Polten Cemevi Başkanı Mehmet Mercan ve yönetimi topluma hesap vermeli ve derhal istifa etmelidirler!

“ST.PÖLTEN CEMEVİNİN İCRA YOLUYLA AÇIK ARTIRMAYA GİTMESİNE GÖZ YUMAMAYIZ”

Biz Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ailesi olarak önünde Hünkar’ın, Pir Sultan’nın, Yunus Emre’nin heykellerinin bulunduğu St.Pölten Cemevimizin icra yolu ile açık artırmaya gitmesine göz yumamayız, hele bu heykelleri yıkmak için can atan o kadar hariciler dışarda kol atarken!
Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, Alevi Toplumun birlik ve beraberliği ilkesinde, tüm bileşenlerimiz ile St.Pölten Cemevimize sahip çıkmaya hazırız.
St.Pölten Cemevimizin AABF çatısı altında çalışmalarına devam etmesi koşulu ile Avusturya’da ve St.Pölten’deki tüm Alevi canlarımızla Alevice, kendi değerlerimiz ile yaşamaya ve yaşatmaya devam etmeye talibiz.”

PİRHA/ AVUSTURYA

Bir Cevap Yazın