İzmir’de Alevi kadınlar, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler için fidan dikti-VİDEO

0
141

PİRHA – Alevi kadınlar, Yamanlar Cemevi bahçesinde Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 can için fidan dikti. Kadınlar yaptıkları açıklamada, katliamın 27. yılında faillerinin hala cezalandırılmadığına, sorumlularının serbest bırakıldığına dikkat çektiler. Açıklamada, “İnsan yakmak insanlık suçudur” denildi. 

Sivas Katliamı’nın üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen adalet hala sağlanmadı. Katliamda hayatını kaybeden 33 can için Alevi kadınlar Türkiye ve Avrupa’da fidan dikip çerağ uyandırdı.

İzmir Yamanlar Cemevinde bir araya gelen Alevi kadınlar, katliamda hayatını kaybedenleri anarak çerağ uyandırdı, deyişler ve ağıtlarla fidan dikti.

Katliamda hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşundan sonra Alevi kadınlar adına basın açıklamasını Şevda Çelebi okudu.

Katliamda yaşamını yitirenleri anan Çelebi, “Bundan tam 27 yıl önce Madımak Otelini’nin kapısına dayananlar, vicdanlarını kapatıp, dillerini nefrete bulayarak ‘Yakın’ diyordu. Yakın çağrıları içinde birileri benzin döküp tutuşturdu otelin perdelerini. Tutuşmuştu içinde Sivas şehrine emanet canların bulunduğu Madımak Oteli. Tüm dünya tarihe açılan kara sayfanın, böyle bir insanlık ayıbının tanığı olmuştu televizyonlardan verilen canlı yayınla” dedi.

Katliamda kadınların, çocukların, zakirlerin ve sanatçıların yakıldığını belirten Çelebi, “Her ölüm acıdır, her öldürülme şekli insanlık dışıdır ama yakarak insan öldürmek başkaca bir vahşettir. Sivas’a katliam demek yetmez, Sivas, insanlığın yakılarak katledildiği yerdir” ifadelerini kullandı.

“DAVA ZAMAN AŞIMINA UĞRATILDI”

Çelebi, Sivas’da 33 canı yakanların 27 yıldır hala ceza almadığına dikkat çekerek, davanın zaman aşımına uğratıldığını, faillerinin ise serbest bırakıldığını hatırlattı.

Çelebi, “Alevi kadınlar olarak vicdanlara tekrar dokunup, tekrar hatırlatıyoruz ki, insan yakmak insanlık suçudur” dedi.

Açıklamadan sonra kadınlar fidan dikip deyiş söyledi. Çerağ sıralanıp lokmalar pay edildikten sonra anma sona erdi.

PİRHA/İZMİR

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-223603 gallery-columns-3 gallery-size-large’>Bir Cevap Yazın