DAD Ankara Şubesi: Devlet Alevi katliamlarını unutturmaya çalışıyor

0
172

PİRHA – Demokratik Alevi Dernekleri  (DAD) Ankara Şubesi, Sivas Katliamı’nın 27. yılı vesilesiyle yazılı açıklama yaparak, katliamda hayatını kaybedenleri andı. Açıklamada, devletin Alevi katliamlarını unutturma çalıştığına dikkat çekildi.

Demokratik Alevi Dernekleri  (DAD) Ankara Şubesi, Sivas Katliamı’nın 27. yılı vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. Bu toprakların kadim halklarından ve kültürlerinden olan Alevi halklarına karşı insanlık suçu işlendiğine dikkat çekilen açıklamada, “2 Temmuz; Sivas’ta Hakikat ve özgürlük arayışında bulunan Reya Heq Alevilerine karşı, tekçi ulus devlet anlayışının Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı’dan devraldığı sistematik katliam politikalarının devamı niteliğindedir” denildi.

Dersim, Koçgiri, Çorum, Malatya ve Maraş katliamlarının hatırlatıldığı açıklamada, Sivas Katliamı’nda sadece Alevilerin hedef alınmadığı, mazlumların ve ötekilerin de hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Özgürlük, eşit yurttaşlık isteyen Kürtleri, hak arama mücadelesi veren emekçileri, toplumun tüm ötekilerini hedef aldı. Bu katliamla toplum topyekün bir sessizliğe sokulmak istendi. Özgürlük isteyen Aleviyi, Kürdü, aydını, öğrenciyi, emekçiyi dilsizleştirmek istediler. Ancak başaramadılar!” denildi.

TALEPLER YENİLENDİ

Hakikat ve adalet arayışlarının devam ettiğinin altı çizilen açıklamaya şöyle devam edildi:

” 27 yıldır katiller hala adil olarak yargılanmadı. Başta Madımak Katliamı olmak üzere tüm Alevi katliamlarıyla yüzleşme olmadı. Yüzleşme olmadığı sürece yaralarımız hep kanayacak ve bu travma ile yaşayacağız. Çünkü katliama uğramış halklar hep bu travma ile yaşarlar. Söz konusu travmayı aşmanın yolu, hakikatlerle yüzleşme, adil bir barış, demokratikleşme ve helalleşmedir.”

Sivas Katliamı’nın 27. yılında katliamla yüzleşme talepleri şöyle sıralandı:

  • Madımak Oteli “utanç müzesine” dönüştürülmelidir.
  • Devlet katliamı planlayanların, uygulayanların bağımsız adil bir yargı önünde hesap vermelerini sağlamalıdır.
  • Katliamla ilgili arşivler açılmalıdır.
  • Haklarında kırmızı bülten olmasına karşın Avrupa ülkeleri arananları iade etmemişlerdir. Bu ülkeler katilleri iade etmelidir.

“BULUNDUĞUMUZ HER YERDEN SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMELİYİZ”

Devlet yetkililerinin Alevi katliamlarını unutturmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada şunlar ifade edildi:

“Bizler yüzleşmek ve adalet için Madımak’taki 33 canımızın katillerinin peşini bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz. Fakat acılar birdir, anaların gözyaşları aynıdır. Herkes kendi acısına yanarak bu katliamlarla yüzleşemez. Bunu biliyoruz. Bizler zalimin zulmüne uğrayanlar olarak, bu coğrafyada zulme uğrayan musahip halklarla, onların acılarını da acılarımıza katarak aynı duyarlılıkta hareket etmeliyiz.Onlarla birlikte yüzleşme talebimizi güçlü bir demokrasi mücadelesine dönüştürmeliyiz.

Cemevlerimize, inanç mekanlarımıza, kutsal alanlarımıza, mezarlarımıza saldırıların olduğu, kendisinden olmayana nefret söyleminin arttığı, Alevilere karşı işlenen nefret ve hakaret suçlarının cezasız kaldığı, halk iradesinin gasp edildiği, pandemi sürecinde devletin politik tutum izleyip cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ve salgın kapsamında yetersiz önlemleri ile siyasi tutsakların adeta ölüme terk edildiği bir süreçte, bulunduğumuz  yerden meydan kurup sözümüzü daha güçlü söylemeliyiz.”

Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi, anma  etkinliğini 29 Haziran Pazartesi günü saat:17:00’de gerçekleştirecek.

PİRHA/ANKARA

Bir Cevap Yazın