Aleviler, 27. yılında Sivas Katliamı’nı Esenler’de lanetledi-VİDEO

0
164

PİRHA -Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesi, Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği ve Anadolu Canlar Cemevi Derneği, Sivas’ta 27 yıl önce Madımak Oteli’nde gericiler tarafından yakılarak katledilen 33 canı Esenler Dörtyol Meydanı’nda andı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesi öncülüğünde Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği ve Anadolu Canlar Cemevi Derneği, Esenler Dörtyol Meydanı’nda 1993’de Sivas’ta katledilen 33 canı andılar.

CHP ve HDP İlçe başkanlarının da katıldığı anma, yakılarak katledilen canlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Ardından kurumlar adına açıklamalar yapıldı. Açıklamada katliamın hükümlülerinden Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilmesi kınanırken, katliam sanıklarının avukatlarının hala AKP ve devlet içerisinde sürekli ödüllendirildiği vurgulandı.

Katledilen canlar için çıra yakılıp, Esenler Cemevi zakirinin bir deyiş seslendirdiği program 30 Haziran’da Kadıköy’de yapılacak anmaya çağrı yapılarak sonlandırıldı.

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın