Aleviler, Sivas anmasına sınırlama getiren Vali ile görüşecek

0
171

PİRHA – Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te yaşanan Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler için her yıl düzenlenen anma törenine, bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sınırlandırmalar getirildi. Alevi kurumları başkanları, 30 Haziran’da Sivas Valisi ile bir görüşme gerçekleştirecekler. 

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te yaşanan Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler için her yıl düzenlenen anma törenine, bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sınırlandırmalar getirildi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, belirlenecek güzergahta sosyal mesafeye uymak ve maske takmak şartıyla 100 kişilik bir grubun yürüyebileceğini, düzenlenmek istenilen etkinliklere ise izin verilmeyeceğini bildirdi. Ayrıca anmaya il dışından katılımcı kabul edilmeyecek.

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26’ncı maddesi doğrultusunda olağanüstü toplandı. Toplantıda, ‘2 Temmuz 1993 Madımak Katliamı Anma Etkinlikleri’ne koronavirüs salgını nedeniyle belli sınırlamalar getirilerek, bu yılki anmaya 100 kişinin katılımıyla yapılmasına izin verdi.

30 HAZİRAN’DA SİVAS VALİSİ İLE GÖRÜŞME YAPILACAK

Konuya ilişkin PİRHA‘ya konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, “Bize gönderilen veride pandemi süreci nedeniyle toplu gösteri vs yasağı çok önceden konulmuştu. 100 kişi sınırlandırma kararını da şube başkanımıza tebliğ ettiler. Şu an genel merkezimizde konuya ilişkin görüş alışverişi yapıyoruz. Bir tarafta kısıtlama kararı var diğer taraftan da vaka sayısında artış gösteren bir salgın söz konusu. 30 Haziran’a kadar iç tartışmalarımızı, görüşmelerimizi yürüteceğiz. 30 Haziran’da da Sivas Valisi ile bir görüşmemiz olacak” ifadelerini kullandı.

Kaplan, “Her yıl olduğu gibi tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak tüm Alevi örgütlerimiz akşam saat 18.00’de bulundukları ilde anma yapacaklar, ortak basın bildirimizi okuyacaklar” diye konuştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül de konuya ilişkin görüşmelerin devam ettiğini belirterek ilerleyen günlerde anmayla ilgili açıklama yapılacağını kaydetti.

2 TEMMUZ’DA SAAT 21.00’DE BALKONLARDA ÇERAĞ UYANDIRMA ÇAĞRISI

Koronavirüs salgını nedeniyle 8 Alevi kurumu, Sivas Katliamı’nın 27. Yılında herkesi, 2 Temmuz günü saat 21.00’de balkonlarında Nesimi Çimen’in ‘Barış Güvercini’ eseri eşliğinde çerağ uyandırmaya davet etti.

‘Direniş şiarımızla’ diye yapılan çağrıda “Bir mum da sen yak” denildi.

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın