Alevi Kadınlar Bir’liktenin çağrısına 409 kadın destek verdi: Buluşalım

0
198

PİRHA- Alevi Kadınlar Bir’likte tarafından Alevi kadın kurumları ile Alevi kurumlarında çalışan kadınlara yönelik çağırıya 409 Alevi kadın destek verdi. Çağrı metinin yer aldığı dosya bu hafta içinde Türkiye, Kıbrıs ve Avrupa’daki Alevi Kadın Birimlerine ve kadın birimlerinin olmadığı kurumlarda kurumlar içinde çalışma yürüten kadınlara ulaştırılacak. 

Alevi Kadınlar Bir’likte metni imzacısı kadınlar, 2020 Mayıs ayında Türkiye, Avrupa ve Kıbrıs’ta bulunan Alevi Kadın örgütlenmelerindeki Analara ve kadınlara seslenerek, bir “Alevi Kadın Buluşması” örgütleme çağrısında bulunmuştu.

Alevi Kadınlar Bir’likte tarafından Alevi kadın kurumları ile Alevi kurumlarında çalışan kadınlara yönelik çağırıya kadınlardan destek geldi.

Aralarında sanatçı, ozan, gazeteci, avukat, yazar, sendikacı, politikacı Alevi kadınların yer aldığı 17 çağırıcı kadın Ayfer Düzdaş, Aylin Arslan, Belgin Ayrancı, Canan Canlı, Ceren Ataş, Dilek Odabaş Bakır, Eylem Enül Yorulmaz, Evrim İnan, Gülfer Akkaya, Gülseven Medar, Kelime Ata, Makbule Türk, Maviş Güneşer, Nilgün Mete, Ruken Bayram, Seval Ünlü, Yüksel Kapıkıran tarafından çağrı yapılmıştı.

Alevi Kadınlar Bir’likte çağrısını yapan 17 kadın, gelinen aşamayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Çağırıyı sahiplenen, destek veren kadınlar Türkiye, Avrupa ve Kıbrıs’ta yer alan siyasi parti yöneticileri, milletvekilleri arasındaki kadınlardan, STK çalışanı kadınlara, sendika ve kadın örgülerinde yer alan ve politika yapan kadınlara, Ana, zakir, Alevi kurumlarında çalışan ve yönetici olan kadınlara ve çeşitli mesleklerin yanı sıra ev emekçisi kadınlara dek geniş bir yelpazeyi kapsamakta.

İmzacılar arasında şu isimler de bulunuyor:

Canan Yüce Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı.

Cansu Özdemir Hamburg Sol Parti Grup Eş Başkanı

Dilşat Canbaz HDP Milletvekili

Gülistan Koçyiğit HDP Milletvekili

Sibel Arslan Federal Parlamento Milletvekili (Yeşiller Partisi)

Tülay Hatimoğlulları HDP Milletvekili

Zeynep Altıok Akatlı Eski CHP Milletvekili

Selver Kaya Kıbrıs Pir Sulta Derneği E Başkanı

Ela Kaya Demokratik Aleviler Birliği Eşbaşkanı (DAB)

409 Alevi kadının desteklediği çağrı için toplanan imzalarla birlikte çağrı metinin yer aldığı dosya bu hafta içinde Türkiye, Kıbrıs ve Avrupa’daki Alevi Kadın Birimlerine ve kadın birimlerinin olmadığı kurumlarda kurumlar içinde çalışma yürüten kadınlara ulaştırılacak.

Bu süreç, imzaları teslim ettikten sonra ağustos ayında Hace Bektaş-ı Veli etkinliklerinin sonuna dek, yani bir buçuk aylık süre sonundan kurumlarla yeniden iletişime geçilip Bir’likte neler yapılabileceği gündemi üzerine konuşarak beraber Yol yürümeyi hedefleyen şeklinde planlanmakta.

Bu süreçte gösterdikleri destek, dayanışma ve ilgi için tüm Alevi kadınlara teşekkürler.”

İlgili haber

Alevi Kadınlar Bir’likte’den, ‘Alevi Kadın Buluşması’ örgütleme çağrısı

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın