Sivas’ta katledilen 33 can, 30 Haziran’da İstanbul’da anılacak

0
167

PİRHA – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği(PSAKD) İstanbul Şubeleri, 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler için 30 Haziran Salı günü saat 19.00’da Kadıköy Rıhtım’da anma etkinliği gerçekleştirecek. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği(PSAKD) İstanbul Şubeleri, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 canı, İstanbul’da anacak. Anma 30 Haziran Salı günü saat 19.00’da Kadıköy Rıhtım’da yapılacak.

KATLİAMIN SORUMLULARI LANETLENECEK

Anmaya katılım çağrısı yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılan 33 aydın, yazar ve sanatçı, gericiler tarafından ateşe verilen Madımak Oteli’nde katledildiler.

Çok büyük değerlerini kaybetti o gün Türkiye…Şair Metin Altıok, Yazar Asım Bezirci, sanatçı Muhlis Akarsu, şair Behçet Aysan, üç telli curanın ustası Nesimi Çimen, karikatürist Asaf Koçak, şelpe tekniğinin önderi Hasret Gültekin… Ölenler arasında Hollandalı araştırmacı Carinna Cuanna da vardı, daha 12 yaşında olan Koray Kaya da…Yasemin, Asuman, Serkan, İnci, Menekşe’miz ve daha birçok değerimiz vardı katledilenler arasında.

33 can… Kimisi nişanlıydı, kimisi üniversiteliydi. Doktordu, eczacıydı, mimardı, mühendisti, öğrenciydi onlar. Anadolu, Rumeli, Karadenizli, Akdenizli, Egeli… Aleviydiler, Sünniydiler ve dünyalıydılar.

Küllerinden yeniden doğan 33 Anka kuşumuzu bulunduğumuz yerlerde anacak, sorumluları bulunduğumuz yerlerden lanetleyeceğiz. İstanbul’da yapacağımız basın açıklamasına tüm duyarlı dostları çağırıyoruz.”

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın