Alevilik Kürsüsü’ne sahip çıkma çağrısı

0
172

PİRHA – Almanya’daki Hamburg Üniversitesi Dünya Dinler Fakültesi’nde açılan Alevilik Kürsüsü’ne sahip çıkma çağrısı yapan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, “Cemevlerimiz bu konuda özel caba harcamaya ve bu çok değerli kazanıma sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ne kadar çok öğretmen adayı ve üniversite öğrencisi başvuru yaparsa o kadar güçlü bir kürsüye sahip olmuş olacağız” dedi. 

Almanya’daki Hamburg Üniversitesi Dünya Dinler Fakültesi’nde açılan Alevilik Kürsüsü’ne Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Eşit Başkanı Hüseyin Mat sahip çıkma çağrısı yaptı.

“Geleceğimizin teminatı bilimdi” diyen Mat, Alman Üniversitelerinde daha güçlü temsil edildiklerini belirti.

2012 tarihinde imzalanan Hamburg Hak Eşitliği Anlaşması kapsamında Üniversitelerde Alevilik Anabilim Dalı açılması hakkını hatırlatan Mat,  2015 yılından itibaren Hamburg Üniversitesi Dünya Dinler Fakültesi’nde Alevilik Kürsüsü’nün açıldığını belirtti.

Mat, başlangıçta bir professor kadrosuyla başlayan kürsü, yapılan yoğun çabalar sonucunda iki profesör ve bir yardımcı doçentlik olmak üzere üç kadroya çıkarıldığına dikkat çekti.

“NE KADAR BAŞVURU OLURSA O KADAR GÜÇLÜ BİR KÜRSÜYE SAHİP OLURUZ”

Aleviliğin bilimsel olarak araştırılması ve üretilen bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması, bu alanda öğrencilerin yetiştirilmesinin önemli olduğunu belirten Hüseyin Mat, Alevilik bölümüne sahip çıkma çağrısı yaparak şunları söyledi:

“Aşağıda verdiğimiz ilanı lütfen herkesle paylaşalım. Cemevlerimiz bu konuda özel caba harcamaya ve bu çok değerli kazanıma sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ne kadar çok öğretmen adayı ve üniversite öğrencisi başvuru yaparsa o kadar güçlü bir kürsüye sahip olmuş olacağız.

Ayrıca, Hamburg Üniversitesi’nde Alevilik bölümünü okuyanlar (diğer bir öğretmenlik branşı ile birlikte) öğretmen olarak atanmaları kesin olacak. Almanya’da üniversiteye gitme koşullarını yerine getiren ve liseyi bitirmiş gençlerimiz Hamburg Üniversitesi’ne başvurabilirler.” (HABER MERKEZİ)

Aşağıdaki linkten bilgileri alabilirsiniz;

https://www.awr.uni-hamburg.de/ueber-awr/aktuelle-meldungen/ausschreibungen-professuren-2020.html?fbclid=IwAR1nj67hqzCAd3NIfmXFepEbg6_Ge8_3HDBWc-lGUpL8hHWzqrkhpIAZyWc

 

Bir Cevap Yazın