‘Zini Gediği Anma Mekanı’na saldırı mezarlara saldırılardan bağımsız düşünülemez’-VİDEO

0
161

PİRHA – HDP Milletvekili Zeynel Özen, Zini Gediği Anma Mekanı’na yapılan saldırıya tepki göstererek, “Bu saldırı son günlerde cemevlerine, Alevilere, Ermenilere ve Kürtlerin mezarlarına yapılan saldırılardan bağımsız düşünülemez” dedi. Özen sorumluların bulunmasını istedi. 

Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Meclis’de yaptığı konuşmada Zini Gediği Anma Mekanı’na yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Dersim Katliamı sürecinde, 8 Ağustos 1938’de, herhangi bir sorgulama ve yargılama olmadan, köylerinden, tarlalarından, evlerinden toplanan 100 civarında Alevinin Zini Gediği’nde topluca kurşuna dizildiğini hatırlatan Özen, 8 Temmuz 2014’te,  Zini Gediği’nde kemikler toplanıp sadece bir anma mekânı yapıldığını söyledi.

“SORUMLULAR HESAP VERMELİ”

Geçtiğimiz günlerde Zini Gediği’ndeki Anma Meknı’na kimliği bilinmeyen kişilerce yıkılıp yerle bir edilerek içindeki kemiklerin yeniden ortalığa dağıtıldığını belirten Özen, bu saldırının son günlerde cemevlerine, Alevilere, Ermenilere ve Kürtlerin mezarlarına yapılan saldırılardan bağımsız olmadığının altını çizdi.

Saldırganların dayandığı ırkçı ve şoven vandalizmin, gelecek kuşakların barış arayışına da ciddi bir tehdit olduğunu belirten Özen, Zini Gediği Anma Mekanı’na yapılan saldırının sorumlularının derhâl bulunup, bu saldırganlardan hukuk önünde hesap sorulmasını istedi.

PİRHA/İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın