Zini Gediği Anma Mekanı’nına saldırı Meclis gündeminde

0
164

PİRHA – HDP Milletvekili Zeynel Özen, 8 Ağustos 1938’de Zini Gediği’nde topluca kurşuna dizilen 100’e yakın Alevinin anıldığı Zini Gediği Anma Mekanı’nın tahrip edilmesini İçişleri Bakanı Soylu’ya sordu. Özen, bunu yapanların hukuk önünde hesap vermelerini istedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP)İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Zini Gediği Anma Mekanı’nın tahrip edilmesini İçişleri Bakanı Soylu’ya sordu.

Geçtiğimiz günlerde Zini Gediği’ndeki söz konusu Anma Mekanı’nın bilinmeyen kişilerce yıkılıp, yerle bir edilerek içindeki kemiklerin yeniden ortalığa dağıtıldığını belirten Özen, “Zini Gediği Anma Mekanı’nı yıkan ve yıktıranlarından dayandığı ırkçılık ve vandalizm, gelecek kuşakların barış arayışına da ciddi bir tehdittir. Bu nedenle Zini Gediği Anma Mekanı’mıza yapılan vahşetin sorumluları kimler ise derhal bulunup, hukuk önünde hesap vermelilerdir” dedi.

“ANMA MEKANINDA MUMLAR YAKILIP GÜLBENKLER OKUNUYOR”

Özen, Soylu’nun yanıtlaması için verdiği önergede şunlara dikkat çekti:

“Dersim Katliamı sürecinde 8 Ağustos 1938’de herhangi bir sorgulama ve yargılama olmadan köylerinden, tarlalarından, evlerinden toplanan 100 civarında insan, aç ve susuz bir halde saatlerce yürütülerek, Erzincan-Ovacık (Dersim) sınırında 2700 rakımlı Zini Gediği’nde topluca kurşuna dizildiler. Erzincan’ın Kılıçkaya (Surbahan), Galolar, Magaçur, Brastik, Balibey, Kismikör köylerinden olan bu masumların hepsinin ortak özelliği Alevi olmalarıydı. Bu katliamın olduğu dönemlerde Zini Gediği’nin de dahil olduğu bu alan yasak bölge ilan edildi. Böylece katledilen masumların cesetleri kurda, kuşa, yılanlara yem edildi. Kendilerine bir mezar yeri ve kefen dahi fazla görüldü. 1950’li yıllarda “yasak bölge” uygulaması bittiğinde Zini Gediğine giden köylüler ortalığa saçılmış kemikleri gördüler.

Katledilenlerin çocukları ve torunları olan o bölgedeki Alevi canlar, “Zini Gediği İnisiyatifi” olarak atalarının anısına, ulaşımı oldukça zor olan ve kemiklerin hala orta yerde duran Zini Gediğinde 8 Temmuz 2014 tarihinde oradaki taşları toplayarak, kemikleri içinde topladıkları ve mum yakabilecekleri sade bir Anma Mekanı yaptılar. O günden bu yana her yıl 8 Ağustos günü bir kaç saat yürümeyi gerektiren bu Anma Mekanı’nda toplanarak atalarını anmakta; anılarına mumlar yakıp, gülbenkler okumaktaydılar.”

Bu bağlamda HDP’li Özen, Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

  • Zini Gediği’ndeki anıt mezarlar kimler tarafından bu saldırılara maruz kalmıştır?
  • Zini Gediği’ndeki Anma Mekanı’ndaki anıt mezarlara gerçekleştirilen bu insanlık dışı saldırıya dair bakanlığına bağlı birimlerin herhangi bir soruşturması mevcut mudur?
  • Bu saldırıya dair bir soruşturma mevcut ise kamuoyuna soruşturmanın içeriği hakkında şeffaf ve doyurucu bir açıklamada bulunulacak mıdır?
  • Bu saldırıyla ilgili gözaltına alınan kimse var mıdır?
  • Türkiye’deki Alevi ibadethane ve mezarlıklarına yönelik devam eden benzeri saldırıların önlenmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?  PİRHA/ ANKARA 

Bir Cevap Yazın