Kenanoğlu, Zini Gediği Anma Mekanı’na saldıranların bulunmasını istedi -VİDEO

0
172

PİRHA – HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Zini Gediği Anma Mekanı’nı tahrip edilmesine tepki göstererek, saldırganların bulunması için yetkilileri göreve çağırdı. 

8 Ağustos 1938’de Zini Gediği’nde topluca kurşuna dizilen 100’e yakın Alevinin anıldığı Zini Gediği Anma Mekanı’nın tahrip edilmesine tepki gösteren Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Zini Gediği Anma Mekanı’nın yakılmasını kınayan Kenanoğlu, yetkilileri göreve çağırdı.

Kenanoğlu, Zini Gediği Katliamı’na ilişkin şu bilgilere yer verdi:

“8 Ağustos 1938’de herhangi bir suç isnadına, sorgulama ve/veya yargılamaya muhatap olmadıkları halde köylerinden, tarlalarından, evlerinden alınan 100 dolayında suçsuz/günahsız insan, aç-susuz saatlerce yürütülerek, Erzincan-Ovacık (Dersim) sınırında 2700 rakımlı Zini Gediğinde topluca kurşuna dizildiler. Erzincan’ın Kılıçkaya (eski adı Surbahan), Galolar, Magaçur, Brastik, Balibey, Kismikör köylerinden olan bu masumların ortak özelliği Alevi olmalarıydı. Bu katliamın olduğu dönemlerde Zini Gediği’nin de dahil olduğu bu alan ‘yasak bölge’ ilan edildi. Böylece katledilen masumların cesetleri kurda, kuşa, yılanlara yem edildi. Kendilerine bir mezar yeri ve kefen dahi fazla görüldü.”

Zini Katliamı’nda katledilenleri anmak için 8 Temmuz 2014 yılında bir anma mekanının yapıldığını hatırlatan Kenanoğlu, “Katledilenlerin çocukları 8 temmuz 2014 tarihinde oradaki taşları toplayarak bir anma mekanı yaptılar. Şimdi bu mekana bir saldırı oldu. Burası yıkıldı ve bu saldırıyı kim yaptı bilinmiyormuş. Bu saldırıyı kınıyor ve sorumlularını açıklamaya davet ediyorum. Yetkilileri bu konuda göreve çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ ANKARA

 

Bir Cevap Yazın