Erçe: HDP’nin yürüyüşünü sahiplenirsek engelleri aşarız-VİDEO

0
169

PİRHA- PSAKD Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, adaletin oksijen kadar önemli olduğunu belirterek, “Biz sahiplenirsek engelleri aşarız. Bugünkü yürüyüş meşrudur, barışçıldır, Türkiye halklarına ve hatta dünya halklarına Amerika’dan yükselen sesin yankısıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Edirne ve Hakkari’den dün eş zamanlı başlatmış olduğu “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” engellemelere karşın sürüyor.

Yürüyüşün Hakkari kolu Van’a varırken, Edirne koluda İstanbul’a ulaştı. Çeşitli kurum, kuruluş ve şahsiyetten de destek açıklamaları gelmeye devam ediyor.

“ÜLKEMİZDE DE YILLARDIR TOPLUMLAR NEFES ALAMIYOR”

Yürüyüşe dair PİRHA’ya konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, adaletin oksijen kadar önemli olan bir şey olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

“Amerika’da siyah bir kişinin polisin dizi altında çıkardığı “nefes alamıyorum” sözünün çağa damgasını vuran bir söz olduğunu gördük. Aslında o nefes alamama, tek başına soluk borusunun tıkanması ile alakalı değil, yaşamın kendisine egemen güçler tarafından dayatılan bir olay olduğudur. Amerika’da patlayan siyah öfke dünyanın birçok yerine yayıldı. Ülkemizde de yıllardır toplumlar nefes alamıyor, Kürtler, Aleviler nefes alamıyor. Bunu biliyorduk ve bunun değişmesi için de yıllardır mücadele ediyorduk. Ancak bugün geldiğimiz aşamada toplumun geniş kesimlerinin nefes alamadığını da görmekteyiz. İşsizler, işçiler, basın emekçileri, yazarların nefes alamadığını, hatta ve hatta “hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü altında iş yapmaya çalışan bağımsızmış gibi görünen meclisteki milletvekillerinin dahi nefes alamadıklarını gördük ki 3 milletvekili apar topar, ansızın meclise gelen bir tezkerenin okunması ile milletvekillikleri düşürüldü.”

“ADALET VE DEMOKRASİ İÇİN MÜCADELE EDENLERE SELAM OLSUN”

Gelinen aşamada ülkenin 3 yıl önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun başlattığı Adalet yürüyüşünün yaşandığı ortamdan daha geri bir noktada olduğunun altını çizen Erçe, şunları ifade etti:

“Bu nedenle o gün adalet yürüyüşü ne kadar meşru, yerindeydiyse ve o gün adalet hepimiz açısından ne kadar değerli ve önemliydi ise bugün de HDP’nin başlatmış olduğu demokrasi ve adalet yürüyüşü de aynı o derece önemli ve değerlidir. Bir Alevi örgütünün temsilcisi olarak bunları rahatlıkla söyleyebilirim. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne hepimiz koşarak gittik, katıldık. Bugün de aynı duygu ve düşünceyle hareket etmeliyiz. Çünkü mesele sadece Kürtlerin özgürleşme, haklarının yok edilmesi, sayılması meselesi değil. Bu ülkedeki tüm ezilenlerin, sınıfsal katmanların, farklı inançtan ve düşüncede olan herkesin meselesi olduğunu bilince çıkartmamız ve o dostlarımızı yalnız bırakmamız gerekiyor. Demokrasi hepimiz için gereklidir. Adalet ve demokrasi için mücadele edenlere selam olsun”

“BİZ SAHİPLENİRSEK ENGELLERİ AŞARIZ”

“Darbeye karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün engellenmek istenmesinin sürpriz olmadığına dikkat çeken Erçe, “Çünkü bu engellemelere Maraş’tan, Sivas’tan tanığıyız. Ancak bunu koronayı bahane ederek yapmaları gerçekten büyük bir aymazlık. Metrolarda, otobüslerde insanların tıka basa bindirildiği ve kamusal alanda binlerce insanın iç içe banka kuyruklarında olduğu bir dönemde koronayı ileri sürerek böyle bir engellemeyi yapmalarını komik buluyorum. Yani bu engellemelerin ortadan kaldırılmasının da yegane gücü demokrasi güçleridir. Biz sahiplenirsek engelleri aşarız. Bugünkü yürüyüş meşrudur, barışçıldır, Türkiye halklarına ve hatta dünya halklarına Amerika’dan yükselen sesin yankısıdır” dedi.

Diren KESER/MERSİN

Bir Cevap Yazın