Ayazağa Cemevi Dedesi Erdoğan: Diyanet’le görüşmeyi reddeden Mat’ı kutluyorum

0
175

PİRHA- Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşme talebini reddeden Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat’a Ayazağa Cemevi Dedesi İbrahim Erdoğan’dan destek geldi. Erdoğan Dede, “Diyanet İşleri Başkanlığı inanç kurumu değil, siyasi bir kurumdur. Her gelen hükümet onu kullanabiliyor. Diyanet’i kabul etmemesinden dolayı Hüseyin Mat’ı kutluyorum” dedi. 

“Cemevleri kırmızı çizgimizdir” diye yer yer açıklamalar yapan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu kez Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) görüşme talebinde bulunuldu.

Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Avrupa temsilcisi olan, DITIB Yurtdışı Temsilciliği üzerinden AABF Genel Başkanı ile görüşme talebi geldi. AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat bu talebi reddetti.

AABF tarafından yapılan açıklamada, “Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinde yeri olmaması gereken ve bu nedenle kaldırılmasının, laiklik ve eşitlik hukuku gereği olan bu mezhepçi kurum Diyanet’in görüşme talebini kabul etmedik. Diyanet İşleri Başkanlığı bizim laikliğe aykırı ve bu nedenle meşru görmediğimiz ve kaldırılmasını talep ettiğimiz bir kurum olduğu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DITIB) işbirliğiyle Avrupa Alevi hareketini bölmeye yönelik gönderilen gri pasaportlu dedeler, açılan çakma Alevi kurum ve enstitülerinden dolayı, Diyaneti İşleri Başkanlığı’nın Avrupa temsilcisi olan DITIB’in görüşme talebini kabul etmedik “denildi.

Alevilerin eşit yurttaşlık ve eşit haklar kapsamında, kamuoyuna ve siyasi hükümete ulaştırdığı taleplerin belli olduğu belirtilen açıklamada “Bu taleplerimizin muhatabı Diyanet İşleri Başkanlığı veya DITIB değil, hükümettir. Eğer AKP hükümeti, cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması, AİHM’nin zorunlu din dersleri ve cemevleri davasında verdiği kararların gereğini yapmak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olarak yapılmasını, Dergâhlarımızın iadesi, katliamlarla yüzleşmek, Alevilerin eşit yurttaşlık ve eşit haklar talebini, demokratik ve hukuksal çerçevede çözmek isterse, sadece hükümet ile bu sorunların müzakeresi ve çözümü için görüşebilir” ifadeleri yer aldı.

Ayazağa Cemevi Dedesi İbrahim Erdoğan, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat‘ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Avrupa temsilcisi olan DITIB Yurtdışı Temsilciliği üzerinden görüşme talebini reddetmesini PİRHA’ya değerlendirdi.

İbrahim Erdoğan Dede, “Hüseyin Mat’ın reddetme kararını destekliyorum” dedi.

“DİYANET İNANÇ KURUMU DEĞİL, SİYASİ BİR KURUMDUR”

Erdoğan, “Biz inançlar arası kardeşliğin kesinlikle olmasını istiyoruz ama Devletin kurmuş olduğu bir Diyanet ile değil. Mesela Alevilikte kirvelik var. Sünni inancında veya başka inançta olan insanlarla kirve oluyoruz. Neden biliyor musunuz? İnançlar arası kardeşliğin, dostluğun kurulması için. Bu amaçla diğer inançlardaki insanlarla kirve oluyoruz. Ancak Diyanet İşleri’nin samimi olduğuna inanmıyorum. Türkiye’deki bazı cemevlerinin Diyanet’i kabul etmesi, Yol’umuzun erkânına layık değildir. O Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ülkede binlerce katliam oldu, hiçbir gün sesini çıkartmıyor. Katliama sessiz kalan bir inanç önderini asla hiçbir inanç kabul etmez. Çünkü bütün inançlar katliama karşıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı inanç kurumu değil, siyasi bir kurumdur. Her gelen hükümet onu kullanabiliyor. Diyanet’i kabul etmemesinden dolayı Hüseyin Mat’ı kutluyorum” dedi.

“DİYANET MEŞRU DEĞİL, ALEVİLERİN DE MUHATABI DEĞİL”

Diyanet’in meşru olmadığını ve Alevilerin muhatabı olmadığını belirten İbrahim Erdoğan Dede şöyle devam etti:

“Diyanet bizim muhatabımız değildir. Eğer Alevilik konusunda bir karar verilecekse, bir karar alınacaksa o maddeyi Anayasaya koymaları gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşarak değil. Bazı Alevi kurumları, Alevi dedeleri yanlış hareket etti. Mersin’de ve Dersim’de Diyanet İşleri Başkanı makama oturtuldu. Yanlış hareket ettiler. Cemevlerini bir inanç yeri olarak görmüyor ama sen götürüyorsun onu oraya oturtturuyorsun, kendi pirinin makamına, yol makamına. Alevi Cem erkânının makamına oturmak demek ne demek? Her Alevinin de hakkı değildir hele Diyanet İşleri Başkanının hiç hakkı değil.”

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın