HDP’li Bülbül: Ayasofya’yı ibadete açmak isteyenler, Alevi dergahlarını niye açmıyor-VİDEO

0
170

PİRHA- HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarına değinerek, “Ayasofya’yı ibadete açmak isteyenler, Hacı Bektaş-i Veli Dergahını ve diğer kapatılmış Alevi dergahlarını niye açmayı düşünmüyorlar” dedi. HDP’nin kapatılma girişimlerine de dikkat çeken Bülbül, “HDP kapatılsın” diyenlerin darbeciler olduğunu belirtti.

Haberin videosu;

Halkarın Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül Meclis Genel Kurulu’nda Rekabet Kurulu, AB uyum yasaları kapsamında konuştu.

“AYASOFYA’YI İBADETE AÇMAK İSTEYENLER, ALEVİ DERGAHLARINI NİYE AÇMAYI DÜŞÜNMÜYOR”

Bülbül, iktidarın Avrupa Birliği’ne uyum sağlamak gibi bir kaygısı varsa nefret söylemlerini suç sayan bir düzenleme yapalım çağrısında bulunarak, şunları dile getirdi:

“Cemevleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu kararı niye uygulamıyorsunuz? Z orunlu din dersi ve Selahattin Demirtaş ile ilgili AHİM’in verdiği kararı uygulamamakla suç işliyorsunuz. Basın özgürlüğü ve gazetecilerin çalışmaları hakkında yaptığınız tüm fiiller suçtur. Terörler Mücadele Yasası denen düşünceyi, konuşmayı suç sayan türlü bu ucube ile ilgili düzenleme yapmamak bir suç ortaya çıkıyor. Siyasi partiler ve seçim yasası ile ilgili düzenleme yapmak için şimdi yeni arka planda oyunlar oynanıyor. Bununla ilgili makul bir çözüm çok rahatlıkla bulunabilir. Herkes de bunu istiyor. Kadın hakları ve özgürlüklerle ilgili düzenleme niye yapılmıyor. Tamda bu noktada Ayasofya camii için bir önerimiz var. Perşembe günleri Aleviler cem yürütsün, Cuma günleri Müslümanlar namazını kılsın, Pazar günleri de Hristiyanlar ayin yapsın. Ayasofya’yı ibadete açmak isteyenler, Hacı Bektaş-i Veli Dergahını ve diğer kapatılmış Alevi dergahlarını niye açmayı düşünmüyorlar. Düşünmezler. Çünkü ortada kinle, nefretle bakılan bir şey var. Kum tanesi de bir çöldür, anlayana damla göldür, içindeki kini öldür, o zaman insan olursun. Mesele buradadır.”

“MAZLUMLAR ZALİMDEN HAKKINI ALACAK”

“Bu yapılan şeylerin ilahi adalette karşılığı şudur; herkes yaptığını çekecek. İnsani adalet ne der; mazlumlar zalimden hakkını alacaktır. Hukuki adalet ne der; suç olan her şey yargılanacaktır” siywn Bülbül, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunların hepsini kutsi değerler üzerine söylüyorum. Hakkın ve hakikatin Mürşidi Şeyh Edebali yeniden okuyun. Derki “Taç giyen baş akıllanır”. İktidar çözüm bulmak zorundadır sorun yaratma zorunda değildir. İktidar özeleştiri yapmak zorundadır. Öz eleştiri erdemdir, hakikattir, adalettir, kemalettir. Lakin bunların hiçbir yok.

Şimdi de bir güruh başlamış “HDP kapatılsın”. Kimdir bu güruh; darbeciler. Önce gittiniz FETÖ darbecileriyle işbirliği yaptınız, şu anda da Doğu Perinçek darbecisi ile işbirliği yapıyorsunuz. Bakınız darbecilerin burnu darbe çukurundan çıkmaz. Bu darbecilerden size Türkiye’ye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere kesinlikle hiçbir yarar gelmez. Böyle derseniz biz de deriz ki; biz siyaset yapacağız, adalet için, özgürlük için, eşitlik için, laik, demokratik Türkiye için deriz ve meydan okuruz. O meydanı da uhrevi alemde değil dünyevi alemde kuracağız ve mazlumlar zalimden hakkını alacak.”

PİRHA/ANKARA

 

Bir Cevap Yazın