HDP Halklar ve İnançlar Komİsyonu’ndan Alevi Dernekler Federasyonu’na ziyaret – VİDEO

0
210

PİRHA –  HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu, İstanbul’da Alevi Dernekler Federasyonu’nu ziyaret etti.  

Haberin Videosu

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu, Demokratik Mücadele Programı çalışmaları kapsamında  Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi’nde Alevi Dernekleri Federasyonu’nu (ADFE) yöneticileri ile bir araya geldi. Heyet, Federasyon ve Cemevi yöneticileri tarafından karşılandı.

Halklar ve İnançlar Komisyonu Başkanı Tülay Hatimoğulları, Avrupa Alevi Birlikleri Komisyonu Onursal Başkanı Turgut Öker ve Nesimi Aday’ın yaptığı ziyarette HDP’nin başlatacağı ‘Demokrasi Yürüyüşü’ ve demokrasi mücadelesi üzerine sohbet edildi.

“SİZLERLE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Yapılan sohbette ziyaretlerinin nedenlerine açıklayan Hatimoğuları, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu koşullara karşı halkların ve inançların birlikte mücadelesinin önemi üzerinde durdu.

HDP eski milletvekili olan Komisyon Eş Sözcüsü Turgut Öker ise, Alevilere yönelik katliam, sürgün ve baskılara ilişkin tarihsel örnekler vererek, “Az önce DİAY-DER’i ziyaret ettik. Sunnilerden oluşuyor. Meleler birçok teorik fikir beyan ettiler. ‘Devleti aradan çıkarıp, değişik inanç ve toplulukları tanımamız lazım. Alevi kardeşlerimizi tanımamız lazım, onların bizim inançlarımızı bilmesi lazım’ dediler. Bu nedenle önümüzdeki süreçte halklar ve inançları bir araya getirecek faaliyetlerimiz olacak” dedi.

Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Celal Fırat yaptığı konuşmada, “Bizi kendinizden yabancı görmeyin size yapılan haksızlıklar bize yapılmış sayarız. Bizlerde kurumlarımızla varlığımızla yürüyüşte demokrasi adına yezide karşı birlik beraberlik içerisinde yürüyeceğiz” dedi.

Büyük bir canavara dönüşmüş bir iktidarın olduğunu söyleyen Fırat, Demokrasi Yürüyüşü’nün kıymetli olduğunu belirterek, HDP’nin uzun süredir yaşanan baskılara karşı direndiğini söyledi. HDP’li belediyelere atanan kayyumlara da değinen Fırat, “Bu sürçte zalimlik yapan herkim ise Yezit’tir” dedi.

PİRHA/İSTANBUL
Bir Cevap Yazın