DEDEF Başkanı Ben: Gözelerdeki insan baskısı azaltılmalı, mevcut betonlaşma kaldırılmalı -VİDEO

0
194

PİRHA – Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Haydar Ben, Munzur Gözeleri’ndeki yapılaşma durumuna ilişkin PİRHA’ya konuştu. Ben, projeye karşı olduklarını belirterek Munzur Gözeleri’nde mevcut betonlaşmanın da kaldırılması gerektiğini savundu. 

Haberin Vidosu

Munzur Gözeleri peyzaj projesine ilişkin PİRHA‘ya aktarımlarda bulunan Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben, “Bu ve buna benzer projelere karşıyız. Tüm kurumların birleşerek halkımızla birlikte örgütlü bir mücadele hattıyla geri püskürtebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İNSAN BASKISI AZALTILMALI”

Peyzaj projesi 2 yıl önce gündeme geldiğini belirten Ben, “Halka, demokratik kitle örgütlerine sorulmadan merkezi bir şekilde bakılarak düzenleme durumunu doğru bulmuyoruz. Munzur Gözeleri’nin kendi doğal döngüsüne gelmesi için insan baskısının azaldığı bir sistem kurulması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Gözelerin birkaç yıldır turizm alanı olarak kullanıldığını ve doğal yapısına zarar verildiğinin altını çizen Ben, “Ekonomik meseleden bakanlar projeyi istiyor. ancak biz bunu doğru bulmuyoruz. 1. Derece sit alanına bir çivi dahi çakılamaz. Bu yıl virüsten kaynaklı yoğun değil ancak normalde yangın gibi bir hali var buraların. Buraya tek bir çivi dahi çakılmaması, buranın piknik alanı olmaktan çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz” diye belirtti.

“YAPILACAK BİR ŞEY VARSA İNSAN GÜCÜYLE BETONLARIN KALDIRILMASIDIR”

12 Eylül darbesi sonrası kaymakam tarafından bir betonlaşma gerçekleştirildiğini söyleyen Ben, “Kendi doğal döngüsü olması gereken yerde betonlaşma var. Mevcut yapılacak bir şey varsa iş makinalarıyla değil insan gücüyle betonlaşmanın kaldırılmasıdır. Kimsenin, bizim inanç yerlerimize kendisine göre şekillendirmesini doğru bulmuyoruz. 12 Eylül döneminde yapılan betonlaşma duruyor. Bizim bunları kaldırmamız gerekiyor. Aşağıda bulunan köprüden suyun çıkış bölgesine kadar insan baskısını azaltmamız gerekiyor. Suyun kaynağında bir taşa bastığımızda suyun akışı değişir” diye konuştu.

SİT ALANI VE İNANÇ MERKEZİ

Ben, şöyle devam etti:

“Dersim’de birçok inanç yerimize  dair belirli şeyler yapmak istiyorlar. Bir insan kendi göz bebeğini nasıl koruyorsa Dersimlilerin ve Dersim dostlarının da Munzur Gözeleri’ni kendi göz bebeği gibi korumaları gerektiğini düşünüyorum. Buraya biz sahip çıkmazsak başkaları kirletecek, kirletmemiz için yolu açacaklar. İnsanlara buranın sit alanı ve inanç merkezi olduğunu, korunması gerektiğini anlatmamız gerekiyor.”

“PROJEYE KARŞIYIZ, ÖRGÜTLÜ BİR MÜCADELE HATTIYLA GERİ PÜSKÜRTECEĞİZ”

“Ana Fatma Ziyareti’ni de bir evin duvarı gibi yapmışlar. Onların yanında yapılar inşa edilmiş. Munzur Vadisi’nde işletme vs karşıyız. Bu doğanın korunması gerektiğini düşünüyoruz. Biz doğanın bir parçasıyız” diyen Ben, şunları kaydetti:

“Halvori Gözeleri’nin de turizme açıldığı bir yer olmasını istemiyoruz. Bu ve buna benzer projelere karşıyız. Tüm kurumların birleşerek halkımızla birlikte örgütlü bir mücadele hattıyla geri püskürtebileceğimizi düşünüyorum.”

Hüseyin Yaşar SEZGİN/DERSİM

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

Bir Cevap Yazın