DAD Kadın Meclisi: Ölümlere engel olmak için adalet talebine sahip çıkalım-VİDEO

0
164

PİRHA- Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Kadın Meclisi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarından Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın taleplerinin kabul edilmesi için sosyal medya üzerinden #taleplerkarşılansın# hashtagiyle kampanya başlattı.

Haberin videosu;

Avukatlarından Ebru Timtik’in 155. gününde ve 40 kiloya düştüğü, ağzında ve vücudunda yaralar oluştuğu, nefes almakta, konuşmakta zorluk yaşadığını bağışıklık sisteminin tamamen çöktüğünü, Aytaç Ünsal’ın da 132. gününde ve durumu kiritik bir hal almaya başladığına dikkat çeken Kadın Meclisi, “adaletin temel ayaklarından olan hak savunucuları avukatların adil yargılanma talebiyle bedenini ölüme yatırmaları biz Alevi kadınlar için endişe verici bir haldir” dedi.

“YAŞAT Kİ YAŞAYASIN” HAKİKATİ ESAS ALINMALIDIR”

“Talepleri çok haklı “Adil Yargılanmak” istiyorlar” denilen açıklamanın devamında, şunlar ifade edildi:

“Kaçıncı ölüp dirilmemiz bilinmez. Asıl olan hakk ve hakikat mücadelesi verirken çerağ olup karanlığı aydınlatmaktır. Kadim tarihlerde günümüze kadar hakikat ve özgürlük arayışında olmak, umut etmekle olmuş. En zor anında insanın yanında olan Xızır hakikatiyle de devriye etmişlerdir mücadele iradelerini. “Yaşat ki yaşayasın” hakikati esas alınmalıdır. Devleti yönetenler, yetkili şahsiyetler, kanaat önderleri, Hakk yasası olan eşitlik yasasından uzak durdukça, hakikat kendi meşru mecrasında yol yürüyecektir. Hakikat halkları için umut edenlerin devriye olan rehberidir.Yaşamı insan için şirazesi toplumsal duygusu, ruhunu, vicdanı adalet üzerinedir; Adalet ilkesi Hakk yasasında. Zoru elinde tutana Hakk olanı hatırlatma ve sınırlama ilkesidir. Nasıl ki doğum kapısı Hakk kapısı ise, bütün cümle can eşitse bu kapıda, adalet kapısı da Hakk olanda ısrar etme düsturudur.”

“HALKLAR HAKK YASASINDAN GELEN MEŞRU DİRENME HAKLARINI KULLANMAKTADIR”

“Helin’e, Mustafa’ya, İbrahim’e sahip çıkamadıkları için Hakka yürüdüler” diyen Kadın Meclisi, son olarak şunları vurguladı:

“Ölümlere engel olmak için adalet talebine sahip çıkalım. Keyfiyet, ideolojik angajman haline dönüşmüş hukuk sistemi. Anayasal Adalet çizgisine eşitlik ilkesi acilen dönmelidir. Lakin adalet rejimi sürdürenlerin meşruluk alanı olarak da varlığını sürdüremez boyuta gelmiştir. Halklar Hakk yasasından gelen meşru direnme haklarını kullanmaktadır. Muhatapları acil çözüme davet ediyoruz. Ebru ve Aytaç’ın sesine çığlık olma zamanıdır. Ebru’ya ve Aytaç’a Xızır olma zamanıdır. Tüm kamuoyunu; adalet arayışına ses olmaya ve sahiplenmeye davet ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

 

Bir Cevap Yazın