Aleviler, Avrupa’da Turgut Öker için ‘Adalet Nöbeti’ndeydi – VİDEO

0
163

PİRHA – Aleviler, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hakkında yurtdışına çıkış yasağı olan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in 18 Haziran’da görülecek duruşmasına dikkat çekmek için ‘Adalet Nöbeti’ndeydi. Türkiye’deki adaletsizliğie dikkat çekilen açıklamada, mücadele vurgusu yapıldı. 

Haberin Videosu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker’in, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı olduğu dönemde yaptığı konuşma ve açıklamalardan dolayı, hakkında açılan birden fazla dava var. Tüm duruşmalarına katılmasına rağmen, Öker‘e yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Öker’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ve örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması 18 Haziran’da Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

Duruşma öncesi davaya dikkat çekmek amacıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB ) ve Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB ) Avrupanın çeşitli ülkelerinde bir araya gelerek ‘Adalet nöbeti’ tuttu.

“TÜRKİYE’DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK”

Almanya’nın Köln kentinde bir araya gelen Aleviler, Turgüt Öker’in dövizlerini taşınarak, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ sloganı atıldı.

Yapılan konuşmalarda Türkiye’deki adaletsizliğe dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’deki demokratik hakların gasp edilmesini kınandı. Hukuk ve demokrasinin ayaklar altına alındığı belirten konuşmacılar, “Erdoğan rejiminin emirlerine ve çıkarlarına karşı çıkan insanlara nefes alma hakkı yok. Fikir özgürlüğü, basın özgürlüğü, çoğulcu yaşam özgürlüğü ve din özgürlüğü yok. Türkiye’de yasakların tamamı keyfidir” ifadeleri kullanıldı.

 

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:50%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}


Bir Cevap Yazın