‘Tekbirlerle insanları yakanları kamuda istihdam ettiler; bu yara kabuk tutmaz’-VİDEO

0
222

PİRHA-Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şube yöneticileri, 3 firari sanığın terörden arananlar listesine alınması gerektiğini ifade ederek “2 Temmuz 1993 yılındaki Madımak Katliamı, Dersim, Koçgiri, Maraş, Çorum, Malatya, Gazi ve Ümraniye katliamları gibi kabuk tutmaz, kapanmayan yaramızdır” dedi.

Sivas Katliamı davasının üç firari sanığı Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın yargılanması sürerken, terör arananlar listesinde bu üç firari sanığın ismi olmadığı için yakalanıp mahkemeye çıkarılmıyor.

”KATLİAM SANIKLARI YARGILANMADAN DAVA ZAMAN AŞIMINA UĞRATILMIŞTIR”

Konuya dair PİRHA‘ya konuşan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Meral Gökokuş, zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davası dosyaları ayrılan üç firari sanıkla ilgili davanın, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde sürdüğünü belirtip, davanın takipçisi olacaklarını vurguladı.

DAD Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak da, “Aradan geçen 27 yılda özellikle Madımak şehit aileleri başta olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu rahatlatacak bir adım atılmamıştır. Katliam sanıkları yakalanıp mahkeme olmadan dava zaman aşımına uğratılmıştır” dedi.

Karabudak, şunlar ekledi:

“Biliyoruz ki insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz. Biliyoruz ki devletin kendisi, dönemin hükümeti, kolluk güçleri geçmişle yüzleşmeden ve adalet önünde hesaplaşmadan ve gerçekler açığa çıkmadan bu dava bitmez. Katliamın üç firari sanığı olan Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın İçişleri Bakanlığı tarafından “terör arananlar listesi”ne alınıp gereği yapılmalıdır.”

“TEKBİRLERLE İNSANLARI YAKANLARI KAMUDA İSTİHDAM ETTİLER”

DAD Ankara Şube Mali Sekreteri Kenan Akın ise, “Önce tekbirlerle katlettiler, davanın avukatlığını yaptılar” diyerek şunları dile getirdi:

“Sonra davayı zaman aşımına uğratıp, şükürlerle sonlandırdılar ve rezilliklerini tekrar güncelleyerek binlerce hasta ve yaşlı siyasi tutuklunun içerisinden biz Alevilerin gözünün içine baka baka elinde benzin bidonuyla Madımak’a yürüyen azılı bir katili seçerek yaşlı diye serbest bıraktılar. Kimisini kamuda istihdam ettirdiler. Hiç bir zaman kabuk bağlamayan yaramızı daha da kanattılar. Şimdi ise bu üç katilin Almanya’da serbest dolaşmasına göz yumuyorlar.

“HASTA SİYASİ TUTSAKLARI DEĞİL, İNSANLARI YAKANLARI SERBEST BIRAKTILAR”

Bu dava, onların olmayan vicdanlarında zaman aşımına uğramış olabilir,  ama bu dava bir insanlık davasıdır, insanlığa karşı suç işlenmiş bir davadır. Biz Aleviler bu 3 katili yargının önüne çıkarana kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

Bir Cevap Yazın