Pir Takmaz: Sivas Katliamı’nın 3 firari sanığı terör arananlar listesinde olmalı-VİDEO

0
199

PİRHA – Kureyşan Ocağı’ndan Hamza Takmaz, Sivas Katliamı davasında yargılanan 3 firari sanığın terör arananlar listesine alınması gerektiğini söyledi. Takmaz, “Bugüne kadar binlerce katliamı ve günümüzde olan katliamların hiçbirisinin terör sayfalarında yer almadığını gördük”  diyerek, 3 firarinin aranlar listesine eklenmesini istedi. 

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta devlet güçlerinin gözü önünde gerici güçler tarafından Madımak Oteli’nin yakılmasıyla aralarında aydın, yazar ve sanatçıların bulunduğu 33 insan hayatını kaybetti. Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasından dosyası ayrılan 3 firari sanıkla ilgili dava Ankara 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

Sivas Katliam davasının 3 firari sanığı Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın yargılanması sürerken, sanıkların İçişleri Bakanlığı’nın terör arananlar listesine alınması için  katliamda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın abisi Hüseyin Karababa’nın avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

“ÜLKEDE YAŞANAN BİNLERCE KATLİAM SORUMLUSUNU ARAMA LİSTELERİNDE GÖRMEDİK”

Alevilerin kanayan yarası olan Sivas Katliamı davasının hala sonuçlanmaması ve 3 firarinin arama listelerinde bulunmamasına tepki gösteren Kureyşan Ocağı pirlerinden Hamza Takmaz, “Bugüne kadar yaşanan binlerce katliamı ve günümüzde de olan katliamların hiçbirisinin terör sayfalarında yer almadığını gördük” dedi.

Takmaz, yaşananların kendilerini üzdüğünü belirterek, Alevilerin eşit yurttaşlık talebini hatırlatarak, “Bizler de bu ülkenin yurttaşları olarak askerlik yapıyoruz, vergilerimizi ödüyoruz. Her defasından eksiksiz hizmetlerimizi yerine getiriyoruz. Sadece Aleviler değil burada yaşayan diğer toplumlar da Kürt, Ezidi, Süryani gibi halkların haklarının korunmadığını görmekteyiz” diye konuştu.

“ANNENİN GÖZYAŞINA SEBEP OLMAK TERÖR SUÇUDUR”

Gülsüm Karababa’nın abisi Hüseyin Karababa’nın verdiği dilekçeye destek veren Pir Takmaz, 3 Sivas Katliamı firarisinin biran önce terör arama listesine alınması talebinde bulundu. Takmaz, “Çünkü yaralarımızı bir nebzede olsa rahatlatır. Orada katledilenlerin ailelerinin yaşadığı acıların içlerini biraz daha rahatlatır. Her insana yapılan katliam bizim için terördür, he annenin gözyaşlarına sebep olan bizim için terördür. Bunu durdurmaları gerekiyor ve bunlara müsaade edilmemesi gerekiyor” dedi.

PİRHA/İZMİR

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

Bir Cevap Yazın