Alevi örgütlerinden ölüm orucundaki avukatlar için Yargıtay’a ve Adalet Bakanlığı’na çağrı

0
231

PİRHA – 6 Alevi örgütü, adil yargılama talebiyle ölüm orucuna başlayan Avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumlarının kritik seviyeye ulaştığını belirterek, Yargıtay ve Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de adalete olan ihtiyacın her geçen gün arttığına dikkat çekildi. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Demokratik Alevi Dernekleri ortak yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye’de adalete olan ihtiyacın her gün arttığına dikkat çekti.

Adil yargılama hakkı için ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik ve ve Avukat Aytaç Ünsal‘ın durumuna değinilen açıklamada, adil yargılanma koşullarının tarafsız sağlanması için Yargıtay ve Adalet Bakanlığı göreve çağırıldı.

“TÜRKİYE’DE ADİL ÇÖZÜME İHTİYAÇ ARTIYOR”

Barış ve kardeşlik için adaletli yönetim şart’ başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, şiddetin temel nedenlerinden birinin adaletsizlik ve hukuksuzluk olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bir toplumda barışın inşa edilebilmesi için önce bireylerin güvenliğini, özgürlüğünü ve onurunu korumak gerekir, insan merkezli olan bu yaklaşım bireyin kendini güvende hissetmesini, adalete erişim konusunda kuşku duymamasına yöneliktir” denildi.

Hükümetin yasama yürütme organını planlarlarken aldığı kararların kendi varlığını korumak için değil  yurttaşın adil yaşamasının varlığını korumaya yönelik, eşitlikçi bir yaklaşımda olması gerektiği kaydedilen açıklamada, Türkiye’de de adil çözümlere olan ihtiyacın her geçen gün arttığına dikkat çekildi.

“TOPLUMSAL BARIŞI TEHLİKEYE ATAN KARARLAR VERİLİYOR”

Toplumda bireylerin ciddi bir çatışmanın içinde oldukları, şiddet, stres, iş kaybı, gelir adaletsizliği, geçimsizlik ve ayrımcılık gibi pek çok sorunla karşı karşıya olduklarına değinilen açıklamada, şunlar belirtildi:

“Mahkemelerde devam eden binlerce dava dosyası bulunurken, bir o kadar da devletin vatandaşa açtığı dava dosyası var. İşte bu kaos içinde adaleti bulmak ona erişmek ve adil çözüm düşünmek olanaksız gibi. Halkımızın hukuka olan inancının azaldığı bugünlerde toplumsal barışı tehlikeye atan yargı kararları verilmeye devam ediyor. Uzun süredir yargı bağımsızlığı, adil yargılanma ve savunma hakkı gibi temel ilke ve haklar tartışılır duruma gelmiştir. Hukuk güvencesinin olmadığı ve buna keyfi tutuklamaların eklendiği olaylar günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmeye başladı.”

YARGITAY VE ADALET BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Toplumun adalete erişiminde ses olan avukatların, gazetecilerin, siyasetçilerin, öğrencilerin ve insan hakları savunucularının tutuklandığı belirtilen açıklamada, hukuk devletinin temel ilkesinin yurttaşların adalete erişimini sağlamak olduğunun altı çizilerek, “Yoksa birey sesini çıkaramaz, haklarını kullanamaz, ayrımcılığa meydan okuyamaz ve kendi yaşam haklarıyla ilgili kararları kendisi veremez. Böylece siyasallaşan bir yargı pratiği ortaya çıkar” denildi.

Adil yargılanma hakkının tüm vatandaşlar için güvence altına alınmasını isteyen Alevi kurumları, adil yargılanma koşullarının tarafsız sağlanması için Yargıtay’ı ve Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Adil yargılama talebiyle ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik ve ve Avukat Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çeken Alevi kurumları, şunları kaydetti:

“Avukatların ölüm orucu kritik seviyeye ulaşmıştır. Avukat Ebru Timtik ve Avukat Aytaç Ünsal suç isnadı olarak ileri sürülen tüm hususların doğrudan mesleki faaliyetleriyle ilgili olduğunu gözler önüne sermişlerdir. Dava dosyalarında sadece gizli tanık ifadesi bulunan “gizli tanık ifadeleri tek başına delil olarak kabul edilemez” ilkesi ayaklar altına alınarak yargılanmış, hâkim ve mahkeme yüzü görmeden direk suçlanarak tutuklanmış daha sonra serbest bırakılmalarına rağmen 24 saat geçmeden tekrar tutuklanmışlardır” ifadelerine yer verdi.

“İNSAN HAKLARINI SAVUNUYORUZ”

“Yargıtay ve Adalet Bakanlığı bu adaletsizliğe bir an önce son vermelidir” denilen açıklamada,  “Alevi kurum temsilcileri olarak inançsal ilkelerimiz doğrultusunda toplumsal barış, hak ve hukuk konusunda insan haklarını savunuyoruz. En değerli şeyin, insan yaşamı olduğunu vurguluyor ve her zaman olduğu gibi adaletten yana tavır belirleyerek mazlumun yanında yer alıyoruz” denildi.

PİRHA/ İSTANBUL

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

Bir Cevap Yazın