‘İnancıma dokunma, Munzur özgür aksın’-VİDEO

0
198

PİRHA – Munzur Gözeleri için Fırat Kalkınma Ajansı’na önerilen projenin ihalesi gerçekleşti. Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Proje ve sonrası ticarileşme mantalitesi halkı ürkütüyor. İnancımızın ve doğal alanın korunması bu halkın temel talebidir” dedi. 

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri için Fırat Kalkınma Ajansı’na önerilen projenin ihalesi gerçekleşti.

Konuya ilişkin PİRHA‘ya konuşan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve yurttaşlar, projenin doğa yıkımına yol açması ve alanı ticarileştirmesini istemediklerini, bu noktada tedirginliklerini dile getirdiler.

“İNANCIMIZ VE DOĞANIN KORUNMASI BU HALKIN TALEBİDİR”

Sarıgül, “Proje ve sonrası ticarileşme mantalitesi halkı ürkütüyor. İnancımızın ve doğal alanın korunması bu halkın temel talebidir” ifadelerini kullandı.

Sarıgül, şöyle devam etti:

“Burası, Alevi Kızılbaş felsefesinin serçesmesi olarak kabul edilen yerlerden biri. İnsanların özellikle inançsal anlamda hassasiyetleri var. Burada yapılacak bir proje ve akabinde insanlar inançları için ücret ödemek zorunda kalacaklar. İnançsal ritüellerini gerçekleştiremeyecekler. Gözeler’deki esnaf arkadaşlarımız burada satışlarını yapıyorlar ancak hem inançsal hem de doğanın korunması noktasında büyük hassasiyet gösteriyorlar.”

“YAPILAŞMA İSTEMİYORUZ, MUNZURUMUZ KİRLETİLMESİN”

Ovacık’ta yaşayan Leyla Eren ise, “Munzur Baba’nın korunmasını istiyoruz. doğalıyla kalmasını istiyoruz. Yapılaşmasını, betonlaşmasını istemiyoruz” dedi.

Ovacık Munzur Gözeleri’nde standı bulunan Kibar Yerlikaya da, “Munzurumuzun kirletilmesini istemiyoruz. Biz Munzur’un bu haliyle kalmasını istiyoruz. Bizim inancımıza karışmasınlar. Munzur özgür aksın” dedi.

Yerlikaya, geçimlerini Gözeler’de bulunan satış tezgahlarında karşıladığını, Munzur’u koruyarak çalışmaya devam etmek istediklerini belirtti.

Hüseyin Yaşar SEZGİN/DERSİM

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

Bir Cevap Yazın