Katledilen Zeynep Şenpınar için İngiltere Alevi Kültür Merkezi’nde anma – VİDEO

0
239

PİRHA – Muğla’da katledilen Zeynep Şenpınar için İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde anma düzenlendi. Türkiye’de her gün neredeyse kadın cinayetlerinin işlendiğine dikkat çekilen açıklamada, kadın cinayetlerine son verilmesi çağrısı yapıldı. 

Haberin Videosu

Londra Woodgreen’de bulunan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde milli boksör Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından darbedilip bıçaklanarak öldürülen Zeynep Şenpınar için anma düzenlendi.

‘Zeynep için susmuyoruz, Kadına şiddete hayır’ pankartının asıldığı salona Zeynep Şenpınar’ın fotoğrafları ve kırmızı karanfiller konuldu.

Sosyal mesafeye dikkat edilerek yapılan basın açıklamasına çok sayıda kadın katıldı. Zeynep Şenpınar şahsında katledilen kadınlar için yapılan basın açıklamasını İngiltere Alevi Kültür Merkezi (İAKM) yönetim kurulundaki Güler Yirik, Eda Özdemir, Seda Al, Dilber İmrek ve Filiz Koç okudu.

” HEMEN HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ İŞLENİYOR”

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Muğla”da milli boksör katil zanlısı tarafından dövülüp, göğsünden bıçaklanarak öldürülen Zeynep Senpınar’ın katledilmesiyle Türkiye’de her gün yaşanan kadın cinayetlerine yeni bir tane daha eklendi. Hemen hemen her gün bir kadın cinayetinin işlendiği Türkiye’de kadın cinayetleri maalesef bırakın gündem oluşturmayı gazetelerin 3. sayfa haberi konumuna düşmektedirler. Kadınlar, eşi veya partneri tarafından yaşadığı kişilerden fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalma konusunda da önemli bir orana sahip bulunmaktadır.

Emine Bulut adlı kadının 18 Ağustos 2019 tarihinde Kırıkkale’de bir lokantada kocası tarafından, 10 yasındaki kızının gözü önünde boğazından bıçaklanarak öldürülmesi toplumsal hafızamızda silinmeyecek bir iz bıraktı. Emine Bulut’un “ölmek istemiyorum” ve kızının “Anne ne olur ölme!” feryatları bu acı tabloyu tamamlayan son sözler oldu. Bu olay bize başta Özgecan Aslan cinayeti olmak üzere Ayşe Paşalı ve Güldünya Tören’in öldürülmelerini hatırlattı.

“ALINAN ÖNLEMLER YETERSİZ”

Türkiye’de artık kanayan yara durumuna gelen kadın cinayetlerinde mevcut iktidarın kusuru göz ardı edilemez. Kadın cinayetlerinin fazlalığı Devlet tarafından caydırıcı yasaların çıkarılmaması yanında erkek egemen toplumun kadına bakışının da bir özetidir adeta. Türkiyede devletin aldığı polisiye önlemlerin yetersiz olması yanında kadınlar lehine kanun çıkaracak meclisteki Kadın azınlığı da (ki bu oran % 15 civarında) kadınların azlığı da ayrı bir sorundur. Ülke nüfusunun  yarısını oluşturan kadınlar ülke yönetiminde de varlıkları söz konusu değildir. ”

Son olarak açıklamada kadın cinayetlerine son verilmesi çağrısı yapıldı. (HABER MERKEZİ)

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

Bir Cevap Yazın