‘Hubyar Sultan Tekkesi, Alevi toplumuna ve Hubyar Sultan evlatlarına bırakılmalı’

0
191

PİRHA- Alevi Bektaşi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun da aralarında olduğu 8 Alevi örgütü, Tokat Almus Hubyar Köyü’nde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi’nin bir ailenin kontrolünden çıkarılıp köy halkının temsilciliğini yapan köy tüzel kişiliğine tapusunun verilmesini istedi. Yapılan ortak açıklamada, “Hubyar Sultan Tekkesi, Alevi toplumuna ve Hubyar Sultan evlatlarına bırakılmalı” denildi.

Alevi örgütleri, Tokat Almus Hubyar Köyü’nde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi’nin bir ailenin kontrolünden çıkarılıp köy halkının temsilciliğini yapan köy tüzel kişiliğine tapusunun verilmesini istedi.

Ortak yazılı bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Dernekleri
Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşi Veli Anadolu kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri ve Kanada Alevi Kültür Merkezi, Tokat Almus Hubyar köyünde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi ile ilgili olarak uzun süredir yaşanan sorunun mahkeme sonucunda neticeye kavuştuğunu bildiklerini ve süreci yakından takip ettiklerini kamuoyuna duyurdu.

“HUBYAR TEKKESİ’NDE İNANÇSAL HİZMETLERİN ALEVİCE YAPILMASI ELZEMDİR”

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Hubyar Sultan Tekkesi ve Ocak merkezi olan Hubyar Köyü Aleviler açısından son derece kıymetli ve geleneği sürdürerek Aleviliğe hizmet eden birçok Dede – Ana yetiştirmiş bir dergahımızdır. Halen dahi Hubyar Sultan Ocağı evlatları kurumlarımızda ve cemevlerimizde hizmetlerini yürütmektedirler.

Bu anlamıyla bu Tekkenin geleceği konusunda Alevi inancına ve Hubyar Ocağına müdahaleyi asla doğru bulmayız. Ocağın kendi gelenek yapısında Ocak evladı olan Dede-Ana ve talipleriyle birlikte kendisine uygun olan yolu bulacak ve Hubyar Köyü bir Alevi inanç merkezi olarak yaşamını sürdürecektir. Hubyar Sultan Tekkesi’nin bir ailenin kontrolünden çıkarılıp köy halkının temsilciliğini yapan köy tüzel kişiliğine tapusunun verilmesi önemlidir.
Hubyar Tekkesi’nin akıbetine karar verecek olan, inancın kendi iç dinamikleridir. Bu nedenle bu sürecin Alevi toplumuna ve Hubyar Sultan evlatlarına bırakılması en uygunudur. Hukuki sürecinin tamamlanıp biran önce köy tüzel kişiliğine devredilerek inançsal hizmetlerin Alevice yapılması biz kurumlar için de elzemdir.
Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

PİRHA/ İSTANBUL

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

Bir Cevap Yazın