Efe Engin’den Ocakzadeler Meclisi tepkisi: Aleviler çaresiz, Yol sahipsiz değildir-VİDEO

0
212

PİRHA- Alevi toplumunda bir karşılığı olmayan şahıslar tarafından kurulan Ocakzadeler Meclisi adlı oluşuma tepkiler devam ediyor. Yayınladıkları bildiriyle Alevileri hedef alan ve Hariciler olarak tanımlayan bu oluşuma tepki gösteren Kureyşan Ocağı mensubu Efe Engin, Alevi inancının ortak akıl, rızalık ve ikrara dayandığı için egemenlerin sürekli baskısı ve asimilasyonuyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Engin, “Aleviler çaresiz, Yol sahipsiz değildir” dedi.

Alevi toplumunda bir karşılığı olmayan şahıslar tarafından kurulan Ocakzadeler Meclisi adlı oluşuma tepkiler devam ediyor. Kendilerini ilan etmelerinin ardından örgütlü Aleviliğe saldırılarını sürdüren bu oluşuma bir tepki de Kureyşan Ocağı mensubu Efe Engin’den geldi.

PİRHA‘ya konuşan Efe Engin, Ocakzadeler Meclisi bildirisinin aslında Serçeşme Vakfı’nın kurulmasıyla başlayan ayrılıkçı bir sürecin devamı olduğuna dikkat çekti.

 Engin, “İnancımız evrensel değerler taşımakta, semavi dinlerden ayrı, kendine mahsus bir inançtır ve ortak akıl, paylaşım rızalık ve ikrara dayandığı için egemenlerin sürekli baskısı ve asimilasyonuyla karşı karşıyadır” dedi.

“OCAKZADELER MECLİSİ ASİMİLASYON ÇABALARININ BİR ÇABASI”

Ortaya çıkan Ocakzadeler Meclisi’nin de asimilasyon çabalarının bir parçası olduğunu belirten Engin, sözlerine şöyle devam etti:

“Her iki süreci destekleyenler arasında ırkçı, Türk-İslamcı yaklaşımlar mevcuttur. İmzacıların bir kısmı rızalıksız olduğu ve başka niyetlerin olduğu gerekçesiyle çekilmiştir. 30 yıllık Alevi kurumlarının mücadelesi hiçe sayılarak hakarete varan harici işgali kelimesiyle izah etmişlerdir. Aynı ithamı Hacıbektaş postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy hakkında da yapmışlardır. Daha önce postnişine uyarı dilekçesi verdikleri ve Alevi örgütleriyle birlikteliğinden vazgeçmesini istemek adeta bir tehdit içermektedir.”

“SAVAŞ DİLİNE AİT CÜMLELER KURANLAR ALEVİLİĞİ ASİMİLE EDEMEYECEKLERİNİ ANLAMALILAR”

“Alevi Yol’una göre müşgül çözme yeri cemlerdir” diyen Engin, meydan açılarak Pir ve Mürşit huzurunda çözmeleri gerekirken itham ve suçlamalarla başlatılan bir girişim oluşturulduğunu söyledi.

Türkiye’de ortaya çıkan kriz zamanlarında Alevilerin hedef haline getirildiğini ve asimilasyonu içten yaratmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “1925 yılında tekke ve zaviyeler kapatıldı postnişin yasal değildir diye söyleyip adeta Kanuni dönemindeki gibi kayyım beklentisi içerisindedirler. Bildiri sözcüsünün, mücadele ettiği pirinden el alarak taliplerinin ve bağlı olduğu ocağın köyünün ve dergahın Sünnileştiğinden ve taliplerinin soğuk karşılamasından söz edip Alevi hareketini kurtarmaya kalkmak beyhude bir çabanın ürünüdür. Karargah-cephe -milli güvenlik gibi savaş diline ait cümleler kuranlar Aleviliği asimile edemeyeceklerini anlamalılar. Aleviler çaresiz, Yol sahipsiz değildir” dedi.

Diren KESER/MERSİN

Bir Cevap Yazın