‘Devletin görevi yasalarla çocukları mağdur etmek değil, korumaktır’- VİDEO

0
182

PİRHA – Alevi kadınlar, ortak basın açıklaması ile Meclis’e getirileceği gündemde olan çocuk istismarına evlilik yoluyla affı içeren yasa tasarısına karşı ses çıkarılması için çağrıda bulundu. Açıklamada, Devletin görevinin çocukları yasalar ile mağdur etmek değil, çocukları güvene alacak şekilde yasal düzenlemeler yapmak olduğu hatırlatıldı. 

Haberin Videosu

Alevi kadınlar İzmir, Ankara, Dersim, Adana ve İstanbul’da eşzamanlı olarak çocuklara yönelik cinsel istismar yasa tasarısının Meclis gündemine gelmesine yönelik basın toplantısı düzenledi.

Açıklamada ‘Masumu paklardan elinizi çekin, istismar suçtur aklanamaz, aklama yargıla’ dövizleri taşıyan kadınlar, toplumun tüm kesimlerine yasaya karşı çıkma çağrısı yaptı.

“7 YILDA 704 BİN 831 ÇOCUK EVLİLİK YOLUYLA İSTİSMAR EDİLDİ”

İzmir’de Yamanlar Cemevinde düzenlenen basın açıklamasını Alevi kadınlar adına Nebahat Çelik okudu.

İnsan hak ve özgürlüklerinin demokrasinin olmadığı ülkelerde toplumsal cinsiyetçilik ve özellikle de dini referanslarla bertaraf edildiğini söyleyen Çelik, kadınların cins kırımına uğratıldığı, çocukların da cinsiyetçi eril kodlardan kaynaklı cinsel obje olarak görülerek her türlü istismara maruz bırakıldığını söyledi.

Çelik, “Ülkemizde sırf 2002-2019 yılları arasında 704 bin 831 çocuk zorla evlendirilerek istismar edilmiştir. Her 4 çocuktan 1’i aile içinde istismar edilmektedir. Çocuklara yönelik her geçen gün daha da artan cinsel istismar vakaları, her seferinde istismarcıları aklama politikaları sonucunda korkunç rakamlara ulaşmıştır” dedi.

“BU YASA ÇOCUKLARI GELECEKSİZLEŞTİRMEK DEMEKTİR”

Çocuk istismarı faillerinin evlilik yoluyla affın Meclis açıldığında gündeme geleceğinin konuşulduğunu söyleyen Çelik, şunları ifade etti.

“İnfaz yasasının geçirildiği gece yarısı ortaya çıkan taslak, 14 yaşını tamamlamamış kız çocuklarına karşı cinsel istismar suçu işlemiş, onlardan 15 yaş büyük erkeklerin ve suçu azmettiren ailelerin cezalarının sonradan evlenildiği durumda ertelenmesini – yani affedilmesini öngörüyordu. ‘Bir kerelik af’ diye sunulan bu düzenlemelerin sonucu imam nikâhıyla evlilik yaşını 13’e indirmek, 13 yaşında kız çocuklarıyla 28 yaşında yetişkin erkeklerin evlendirilmesini yasallaştırmak, bu ülkede kız çocuklarını eğitimden uzaklaştırmak, yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olacaktır. Bu durum, çocuk istismarının önünü tamamen açmanın yanında istismarcıların cezasız kalması anlamına gelmektedir.”

“TÜRKİYE SÖZLEŞMELERE SADIK KALMALI”

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 11 Ekim’i ‘’Dünya Kız Çocukları Günü’ olarak ilan eden sözleşmesine imza attığını hatırlatan Nebahat Çelik, Türkiye’nin imza attığı sözleşmelere sadık olması gerektiğinin altını çizdi. Devletin görevinin çocukları yasalar ile mağdur etmek değil, çocukları güvene alacak şekilde yasal düzenlemeler yapmak olduğunu söyleyen Çelik, Alevi kadınların istismara karşı kadın örgütleriyle dayanışacaklarını ve toplumun bütün kesimlerini istismar yasasına karşı çıkmaya davet etti.

PİRHA/İZMİR

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}


Bir Cevap Yazın