Negatif çıkan koronavirüs testlerinin yüzde 30’unda ‘hata’ şüphesi

0
189

İngiltere’de bilim insanları, negatif çıkan koronavirüs testlerinin yüzde 30’unun yanlış olabileceğini açıkladı. Bu durumdaki kişilerin tüm dünyada hastalığı yaymasından endişe ediliyor.

İngiltere’de bilim insanları, PCR koronavirüs testlerinde sonucu negatif çıkanların yüzde 30’unun sonuçlarının yanlış olabileceğini belirtti. Bilim insanları, testlere yüzde 100 güvenilmemesi gerektiğini; semptomların da dikkate alınması konusunda uyarılarda bulundu.

Koronavirüsün başlıca semptomları olarak bilinen yüksek ateş ve öksürüğün yanı sıra kas ağrısı, tat ve koku kaybı ve baş ağrılarının da dikkate alınması gerektiği belirtildi. İngiliz sağlıkçılar, bu semptomları gösteren ancak koronavirüs taşıdığını düşünmediği için karantina ve kısıtlamalara uymayan kişilerin virüsün yayılmasında önemli bir etken olabileceğini kaydetti.

Warwick Üniversitesi Viroloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Lawrence Young, “Yanlış çıkan testlerin yüzde 30 oranında olduğunu düşünüyorum” dedi ve test sayılarının arttığı bugünlerde bu oranın çok sayıda insana tekabül edeceğini belirtti.  (HABER MERKEZİ)

 

Bir Cevap Yazın